Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Enhanced skyrmion motion via strip domain wall
X. J. Xing, Johan Åkerman, Y. Zhou
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Out-of-equilibrium phase diagram of long-range superconductors
P. Uhrich, N. Defenu, Rouhollah Jafari, J. C. Halimeh
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Binary counter ion effects and dielectric behavior of iodide ion conducting gel-polymer electrolytes for high-efficiency quasi-solid-state solar cells
Tmwj Bandara, S. L. N. Senavirathna, H. M. N. Wickramasinghe, K. Vignarooban, L. A. De Silva et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Galactic centre gravitational-wave Messenger
Marek A Abramowicz, M. Bejger, É Gourgoulhon, O. Straub
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of interfacial magnetic ordering and field-cooling effect on perpendicular exchange bias and magnetoresistance in nanoporous IrMn/ Co/Pd films
W. B. Wu, J. Kasiuk, T. N. A. Nguyen, J. Przewoznik, J. Fedotova et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained coherent spin wave emission using frequency combs
Shreyas Muralidhar, Ahmad Awad, Ademir F. Alemán Hernández, Roman Khymyn, Mykola Dvornik et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-polaronic effects in electric shuttling in a single molecule transistor with magnetic leads
O. A. Ilinskaya, D. Radic, H. C. Park, I. V. Krive, Robert I. Shekhter et al.
Physica E-Low-Dimensional Systems & Nanostructures, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanoscale magnetophotonics
N. Maccaferri, I. Zubritskaya, I. Razdolski, I. A. Chioar, V. Belotelov et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn + with Iodomethane
M. Yang, H. Wu, B. Huang, Z. Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Lindberg, Nina Administratör nina.lindberg@physics.gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Faniayeu, Ihar Postdoktor ihar.faniayeu@physics.gu.se
Hammar, Karl Projektassistent karl.hammar@gu.se
Orekhov, Alexei Projektassistent alexei.orekhov@gu.se
Wallin Hybelius, Patrik Projektassistent patrik.wallin.hybelius@gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Behera, Nilamani Postdoktor nilamani.behera@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 1971 - 1980 av 2081

2004

Conformal field theory approach to the two-channel Anderson model
Henrik Johannesson, N. Andrei, C.J. Bolech
Journal Of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The upper kilohertz quasi-periodic oscillation: A gravitationally lensed vertical oscillation
M. Bursa, Marek A Abramowicz, V. Karas, W. Kluz?niak
ASTROPHYSICAL JOURNAL, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fysik i utbildningen och bilden av fysik
Ann-Marie Pendrill
Fysikaktuellt, Artikel i övriga tidskrifter 2004
Artikel i övriga tidskrifter

Gott nytt fysikår 2005
Ann-Marie Pendrill
Fysikaktuellt, Artikel i övriga tidskrifter 2004
Artikel i övriga tidskrifter

Hydrogen Adsorbed on Flat, Stepped and Adatom Decorated Copper Surfaces
Johan Bellman
Göteborg, Bibliotekets reproservice, Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

Influence of the surfaces on the nucleation process during the cholesteric –nematic transition
Andriy Kozachenko, Lachezar Komitov
Mol.Cryst.Liq.Cryst., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

THERMAL REGRESSION OF LATENT TRACKS IN THE POLYMER IRRADIATED BY HIGH ENERGY HEAVY IONS
A.I. Vilensky, D.L. Zagorski, P.Yu. Apel, N.V. Pervov, B.V. Mchedlishvili et al.
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

FERROMAGNETIC RESONANCE INVESTIGATIONS OF COBALT IMPLANTED POLYIMIDES
B. Rameev, C. Okay, F. Yildiz, R. Khaibullin, Vladimir Popok et al.
Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanosecond pulse laser and furnace annealing of silver nanoparticles formed by implantation in silicate glass
Andrei Stepanov, Vladimir Popok
Surface and Coatings Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1971 - 1980 av 2081

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D198%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue&publicationPageNumber=198&selectedTab=3&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2020-07-15