Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Question-to-Learn Science in Higher Education: A Quantitative Study
Lars Bengtsson
Higher Education Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optical Bloch modeling of femtosecond-laser-induced electron dynamics in dielectrics
Evgeniya O. Smetanina, P. G. D. Martinez, I. Thiele, B. Chimier, A. Bourgeade et al.
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rotationally Resolved Excitation Spectra Measured by Slow Electron Detachment from Si-2(-)
S. Iida, S. Kuma, J. Matsumoto, T. Furukawa, H. Tanuma et al.
Journal of Physical Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropic dynamics of a self-assembled colloidal chain in an active bath
M. S. Aporvari, M. Utkur, E. U. Saritas, Giovanni Volpe, J. Stenhammar
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhanced skyrmion motion via strip domain wall
X. J. Xing, Johan Åkerman, Y. Zhou
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Out-of-equilibrium phase diagram of long-range superconductors
P. Uhrich, N. Defenu, Rouhollah Jafari, J. C. Halimeh
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Binary counter ion effects and dielectric behavior of iodide ion conducting gel-polymer electrolytes for high-efficiency quasi-solid-state solar cells
Tmwj Bandara, S. L. N. Senavirathna, H. M. N. Wickramasinghe, K. Vignarooban, L. A. De Silva et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Galactic centre gravitational-wave Messenger
Marek A Abramowicz, M. Bejger, É Gourgoulhon, O. Straub
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of interfacial magnetic ordering and field-cooling effect on perpendicular exchange bias and magnetoresistance in nanoporous IrMn/ Co/Pd films
W. B. Wu, J. Kasiuk, T. N. A. Nguyen, J. Przewoznik, J. Fedotova et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained coherent spin wave emission using frequency combs
Shreyas Muralidhar, Ahmad Awad, Ademir F. Alemán Hernández, Roman Khymyn, Mykola Dvornik et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 100

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Behera, Nilamani Postdoktor nilamani.behera@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Universitetslektor, biträdande tom.blackburn@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Faniayeu, Ihar Postdoktor ihar.faniayeu@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare 031-786 9174 himanshu.fulara@physics.gu.se
Giske, Johanna Studievägledare 031-786 9143 johanna.giske@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Houshang, Afshin Universitetslektor, biträdande 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Karls, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 100

Visar 1901 - 1910 av 2084

2004

Charge and spin effects in mesoscopic Josephson junctions
Ilya V. Krive, Sergeij I. Kulinich, Robert I. Shekhter, Mats Jonson
Fizika Nizkikh Temperatur (Kharkov), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Towards a better web forum interface – issues in a forum built for hosting online learning community
Thommy Eriksson, Maria Sundin
Netlearning, Poster (konferens) 2004
Poster (konferens)

Electric field aligned growth of single-walled nanotubes
Staffan Dittmer, Johannes Svensson, Eleanor E B Campbell
Current Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resonance Raman spectroscopy of optically trapped functional erythrocytes
Kerstin Ramser, Katarina Logg, Mattias Goksör, Jonas Enger, Mikael Käll et al.
Journal of Biomedical Optics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optical tweezers applied to a microfluidic system
Jonas Enger, Mattias Goksör, Kerstin Ramser, Petter Hagberg, Dag Hanstorp
Lab on a Chip, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of polarization on photodetachment thresholds
Joakim Sandström, Gunnar Haeffler, Igor Kiyan, U. Berzinsh, Dag Hanstorp et al.
Physical Review A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Wetting of TiC and TiN by metals
Sergey V. Dudiy, Bengt I. Lundqvist
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Laser diagnostics and kinetic modelling of reaction intermediates in catalytic combustion
Åsa Johansson
Göteborg, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

Electric instability in superconductor-normal conductor ring
Anatoli M. Kadigrobov
EUROPHYSICS LETTERS , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1901 - 1910 av 2084

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D191%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FpublicationPageNumber%253D195%2526selectedTab%253D3&publicationPageNumber=191&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2020-08-04