Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Clustering of Janus particles in an optical potential driven by hydrodynamic fluxes
S. M. Mousavi, I. Kasianiuk, D. Kasyanyuk, S. K. P. Velu, A. Callegari et al.
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Laser-Particle Collider for Multi-GeV Photon Production
J. Magnusson, Arkady Gonoskov, Mattias Marklund, T. Z. Esirkepov, J. K. Koga et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triple ionisation of HCl via states with a 2p core hole
John H. D. Eland, Raimund Feifel
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colloidal particle aggregation in three dimensions
H. Habel, Aila Särkkä, Mats Rudemo, Charlotte Hamngren Blomqvist, E. Olsson et al.
Journal of Microscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The ILIAMS project - An RFQ ion beam cooler for selective laser photodetachment at VERA
M. Martschini, Dag Hanstorp, J. Lochner, C. Marek, A. Priller et al.
Nuclear Instruments & Methods in Physics Research Section B-Beam Interactions with Materials and Atoms, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Raman Tweezers for Small Microplastics and Nanoplastics Identification in Seawater
R. Gillibert, G. Balakrishnan, Q. Deshoules, M. Tardivel, Alessandro Magazzu et al.
Environmental Science & Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comment to Alessandra Candian, Junfeng Zhen, and Alexander G. G. M. Tielens; The Aromatic Universe, Physics Today 71(11), 38 (2018)
Klavs Hansen, Piero Ferrari
Physics today, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Selective C-C and C-N bond activation in dopamine and norepinephrine under deep ultraviolet laser irradiation
Haiming Wu, Mengdi Guo, Mengzhou Yang, Zhixun Luo, Klavs Hansen
Chemical Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum error correction for the toric code using deep reinforcement learning
Philip Andreasson, Joel Johansson, Simon Liljestrand, Mats Granath
Quantum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Heavy particles in a persistent random flow with traps
Jan Meibohm, Bernhard Mehlig
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 86

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Chang, Kelken Forskare 031-786 9151 kelken.chang@physics.gu.se
Chen, Hongqi Forskare 031-786 9145 hongqi.chen@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Faridi, Asim Postdoktor 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadóttir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 86

Visar 1 - 10 av 1963

2019

Triple ionisation of HCl via states with a 2p core hole
John H. D. Eland, Raimund Feifel
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colloidal particle aggregation in three dimensions
H. Habel, Aila Särkkä, Mats Rudemo, Charlotte Hamngren Blomqvist, E. Olsson et al.
Journal of Microscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The ILIAMS project - An RFQ ion beam cooler for selective laser photodetachment at VERA
M. Martschini, Dag Hanstorp, J. Lochner, C. Marek, A. Priller et al.
Nuclear Instruments & Methods in Physics Research Section B-Beam Interactions with Materials and Atoms, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Raman Tweezers for Small Microplastics and Nanoplastics Identification in Seawater
R. Gillibert, G. Balakrishnan, Q. Deshoules, M. Tardivel, Alessandro Magazzu et al.
Environmental Science & Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comment to Alessandra Candian, Junfeng Zhen, and Alexander G. G. M. Tielens; The Aromatic Universe, Physics Today 71(11), 38 (2018)
Klavs Hansen, Piero Ferrari
Physics today, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Selective C-C and C-N bond activation in dopamine and norepinephrine under deep ultraviolet laser irradiation
Haiming Wu, Mengdi Guo, Mengzhou Yang, Zhixun Luo, Klavs Hansen
Chemical Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum error correction for the toric code using deep reinforcement learning
Philip Andreasson, Joel Johansson, Simon Liljestrand, Mats Granath
Quantum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Heavy particles in a persistent random flow with traps
Jan Meibohm, Bernhard Mehlig
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measurement of anomalous diffusion using recurrent neural networks
S. Bo, Falko Schmidt, R. Eichhorn, Giovanni Volpe
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Upgrades of the GANDALPH photodetachment detector towards the determination of the electron affinity of astatine
D. Leimbach, S. Rothe, Lars Bengtsson, A. Ringvall-Moberg, J. Sundberg et al.
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research, Section B: Beam Interactions with Materials and Atoms, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1963

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?