Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Femtosecond-resolved observation of the fragmentation of buckminsterfullerene following X-ray multiphoton ionization
N. Berrah, A. Sanchez-Gonzalez, Z. Jurek, R. Obaid, H. Xiong et al.
Nature Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Description of unimolecular reaction rates of Lennard-Jones clusters
Klavs Hansen
J. Phys. B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of fluid inertia on the orientation of a small prolate spheroid settling in turbulence
Kristian Gustavsson, M. Z. Sheikh, D. Lopez, A. Naso, A. Pumir et al.
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Controlling the dynamics of colloidal particles by critical Casimir forces
Alessandro Magazzu, Agnese Callegari, Juan Pablo Staforelli, Andrea Gambassi, Siegfried Dietrich et al.
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Light-controlled assembly of active colloidal molecules
Falko Schmidt, B. Liebchen, H. Lowen, Giovanni Volpe
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Metal-assisted chemical etching for realisation of deep silicon microstructures
S. Zarei, Mohammad Zahedinejad, S. Mohajerzadeh
Micro & Nano Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Fragmentation Dynamics of Simple Organic Molecules of Astrochemical Interest Interacting with VUV Photons
Stefano Falcinelli, Franco Vecchiocattivi, Fernando Pirani, Michele Alagia, Luca Schio et al.
ACS Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Postdoktor mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Postdoktor daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Faridi, Asim Postdoktor 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Universitetslektor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 88

Visar 1951 - 1960 av 1991

2003

Photoelectron microscopy study of the intercalation process in the Cs/4Hb–TaS2 system
Sven E Stoltz, Hans I Starnberg
Journal of Physics: Condensed Matter , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rb intercalation of 1T-TaSe2 studied by photoelectron spectroscopy
Sven E Stoltz, Hans I Starnberg, L J Holleboom
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Atomic Nucleus
Martin G H Gustavsson, Ann-Marie Mårtensson-Pendrill
"Handbook of Molecular Physics and Quantum Chemistry", Wiley, Kapitel i bok 2003
Kapitel i bok

Regenerative processes in supercooled liquids and glasses
Lennart Sjögren
Physica A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The interference effect in Auger-photoelectron coincidence spectroscopy
Masahide Ohno, Lennart Sjögren
J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2002

Pain caused by photodynamic therapy of skin cancer
S. Grapengiesser, Marica B Ericson, F. Gudmundsson, Olle Larkö, A. Rosén et al.
Clincal and Experimental Dermatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of geometrically complex lipid nanotube-vesicle networks of higher-order topologies
M. Karlsson, Kristin Sott, M. Davidson, A. S. Cans, P. Linderholm et al.
Proceedings of the National Academy of Science of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of nano-porous Al2O3 on thermal, dielectric and transport properties of the (PEO)9LiTFSI polymer electrolyte system
P. A R D Jayathilaka, M. A K L Dissanayake, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Electrochimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

LiF-MgF2 composite electrolyte for advanced ceramic fuel cells: Structure, electrical properties and applications
B. Zhu, Q. X. Fu, G. Y. Meng, J. F. Jurado, Ingvar Albinsson et al.
Solid State Ionics, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Visar 1951 - 1960 av 1991

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?