Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Attosecond pulse shaping using a seeded free-electron laser
Praveen Kumar Maroju, Cesare Grazioli, Michele Di Fraia, Matteo Moioli, Dominik Ertel et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking attosecond electronic coherences using phase-manipulated extreme ultraviolet pulses
Andreas Wituschek, Lukas Bruder, Enrico Allaria, Ulrich Bangert, Marcel Binz et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chiral excitations of magnetic droplet solitons driven by their own inertia
M. Mohseni, D. R. Rodrigues, M. Saghafi, S. Chung, Martina Ahlberg et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fractal catastrophes
Jan Meibohm, Kristian Gustavsson, J. Bec, Bernhard Mehlig
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhancement of laser-driven ion acceleration in non-periodic nanostructured targets
J. Ferri, I. Thiele, Evangelos Siminos, L. Gremillet, Evgeniya O. Smetanina et al.
Journal of Plasma Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation beaming in the quantum regime
Tom Blackburn, D. Seipt, S. S. Bulanov, Mattias Marklund
Physical Review A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diatom frustules enhancing the efficiency of gel polymer electrolyte based dye-sensitized solar cells with multilayer photoelectrodes
Tmwj Bandara, Maurizio Furlani, Ingvar Albinsson, Angela Wulff, B. E. Mellander
Nanoscale Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand/​projektassistent 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Furlani, Maurizio Forskare maurizio.furlani@gu.se
Giske, Johanna Studievägledare johanna.giske@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor Emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor Emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 94

Visar 1981 - 1990 av 2039

2003

Uptake of analogs of penetratin, Tat(48-60) and oligoarginine in live cells
Per Thorén, Daniel Persson, Petter Isakson, Mattias Goksör, Agneta Önfelt et al.
Biochemical and Biophysical Research Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ionic conduction in glasses and nanocomposite polymer electrolytes
Christian Karlsson
Doktorsavhandling 2003
Doktorsavhandling

On random symmetric matrices with a constraint: the spectral density of random impedance networks
Johan Stäring, Bernhard Mehlig, YV Fyodorov, JM Luck
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endohedral fullerenes: conductivity and air sensitivity of Li@C60 and La@C82
Vladimir Popok, Andreas Lassesson, Martin Jönsson, Andrei Gromov, A. Taninaka et al.
Electrochemical Society Proceedings, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2003
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Pairing and Density Correlations of Stripe Electrons in a Two-Dimensional Antiferromagnet
Henrik Johannesson, G. I. Japaridze
Phys. Rev. B , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical Theory of the Two-Channel Anderson Model
Henrik Johannesson, Natan Andrei, Carlos J. Bolech
Phys. Rev. B , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanohillock formation by impact of small low-energy clusters with surfaces
Vladimir Popok, Sergei Prasalovich, Eleanor E B Campbell
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Det första världsmästerskapet på månen
Marie Rådbo
Utställningsbok på Fenomenalen, Kapitel i bok 2003
Kapitel i bok

Härifrån till oändligheten
Marie Rådbo
Rabén & Sjögren, Bok 2003
Bok

Visar 1981 - 1990 av 2039

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?