Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Theoretical studies of infrared signatures of proton‐bound amino acid dimers with homochiral and heterochiral moieties
Mathias Poline, Oleksii Rebrov, Mats Larsson, Vitali Zhaunerchyk
Chirality, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Condensational and Collisional Growth of Cloud Droplets in a Turbulent Environment
X. Y. Li, A. Brandenburg, G. Svensson, N. E. L. Haugen, Bernhard Mehlig et al.
Journal of the Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transport signatures of symmetry protection in 1D Floquet topological insulators
Oleksandr Balabanov, Henrik Johannesson
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The mechanical behavior of polylactic acid (PLA) films: fabrication, experiments and modelling
S.M. Mirkhalaf, M. Fagerström
Mechanics of Time-Dependent Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Micromechanics of oriented semi-crystalline polymers: from structure to properties
J.A.W. van Dommelen, S.M. Mirkhalaf, J. Furmanski, L.E. Govaert
Bulletin of the American Physical Society, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Continuum and Multiscale Modeling of Rubber Toughened Glassy Polymers at Finite Strains
B.P. Ferreira, S.M. Mirkhalaf, F.M.A. Pires
US National Congress on Computational Mechanics (USNCCM15), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 91

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor Emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor Emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 91

Visar 1951 - 1960 av 2036

2004

Weak antilocalization in quantum wells in tilted magnetic fields
G. M. Minkov, A. V. Germanenko, O. E. Rut, A. A. Sherstobitov, L. E. Golub et al.
Phys. Rev. B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intersubband photoconductivity of self-assembled InAs quantum dots embedded in InP
H. Pettersson, L. Landin, M. Kleverman, W. Seifert, L. Samuelson et al.
J. Appl. Phys., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kinetic energy release distributions in unimolecular reactions with spherical potentials
Klavs Hansen
Chem. Phys. Lett., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of defect complexes in a ZnO grain boundary
Helder Domingos, Johan S Carlsson, Paul Bristow, Bo Hellsing
Interface Sci. , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Surface relaxation influenced by surface states
Vasile Chis, Bo Hellsing
Phys. Rewv. Lett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanotuben - elektronikens hopp
Eleanor E B Campbell
Forskning och Framsteg, Artikel i övriga tidskrifter 2004
Artikel i övriga tidskrifter

Do we know the value of the Gspann parameter?
Klavs Hansen, Eleanor E B Campbell
Int.J.Mass Spectrom., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Signature of cluster isomers in photodissociation experiments
M. Vogel, Klavs Hansen, L. Schweikhard
Int.J.Mass Spectrom., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vibrational Energy Dependence of the Triplet Lifetime in Isolated, Photo-Excited C60
O. Echt, S. Yao, R. Deng, Klavs Hansen
J. Phys. Chem. A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dynamics of circularly polarised Alfvén waves in a stratified medium
Ulf Torkelsson, Rim Turkmani
Astronomy and Astrophysics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1951 - 1960 av 2036

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?sortBy=lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=196&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D195%26selectedTab%3D3
Utskriftsdatum: 2020-01-28