Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Condensational and Collisional Growth of Cloud Droplets in a Turbulent Environment
X. Y. Li, A. Brandenburg, G. Svensson, N. E. L. Haugen, Bernhard Mehlig et al.
Journal of the Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transport signatures of symmetry protection in 1D Floquet topological insulators
Oleksandr Balabanov, Henrik Johannesson
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Observation of FRET in collision of droplets
Soumya Radhakrishnan, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, P. T. Bhaskaran, Dag Hanstorp
Optical Trapping and Optical Micromanipulation XVI. Proceedings Volume 11083. SPIE Nanoscience + Engineering, 2019, San Diego, California, United States, SPIE, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Kondo effect in a Aharonov-Casher interferometer
A. V. Parafilo, L. Y. Gorelik, M. N. Kiselev, H. C. Park, Robert I. Shekhter
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of deposited energy density and impact ionization in the processes of femtosecond laser-matter interaction in solids: scaling from visible to mid-IR
E. A. Migal, E. I. Mareev, Evgeniya O. Smetanina, G. Duchateau, F. V. Potemkin
Nonlinear Optics and Applications XI. Proceedings Vol. 11026. SPIE OPTICS + OPTOELECTRONICS, 1-4 April 2019, SPIE, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The psychometric properties of a newly developed instrument to objectively measure ball handling skills
Konstantin Kougioumtzis, Pär Rylander, Magnus Karlsteen
Paper at the Building Bridges for Physical Activity and Sport. AIESEP International Conference 19-22/6, Adelphi University, Garden City, New York., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Zermelo's problem: Optimal point-to-point navigation in 2D turbulent flows using reinforcement learning
L. Biferale, F. Bonaccorso, M. Buzzicotti, P. C. Di Leoni, K Gustavsson
Chaos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 89 av 89

Namn Titel Telefon E-post
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand/​projektassistent 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Postdoktor mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Ringstedt, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.ringstedt@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Shekhter, Robert Professor Emeritus 031-786 9158 robert.shekhter@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Talaee, Omid Doktorand 031-786 9023 omid.talaee@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Universitetslektor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Zahedinejad, Mohammad Postdoktor 031-786 9146 mohammad.zahedinejad@physics.gu.se
Zhaunerchyk, Vitali Universitetslektor 031-786 9150 vitali.zhaunerchyk@physics.gu.se
Åkerman, Bengt Johan Professor 031-786 9147 johan.akerman@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se

Visar 51 - 89 av 89

Visar 1951 - 1960 av 2011

2003

Förord till Kvantsprånget
Ann-Marie Pendrill
Kvantsprånget, Ergo Breddning, Lber, Kapitel i bok 2003
Kapitel i bok

The atomic nucleus
Ann-Marie Mårtensson-Pendrill, Martin G H Gustavsson
Handbook of Molecular Physics and Quantum Chemistry, Wiley, Kapitel i bok 2003
Kapitel i bok

Uptake of analogs of penetratin, Tat(48-60) and oligoarginine in live cells
Per Thorén, Daniel Persson, Petter Isakson, Mattias Goksör, Agneta Önfelt et al.
Biochemical and Biophysical Research Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ionic conduction in glasses and nanocomposite polymer electrolytes
Christian Karlsson
Doktorsavhandling 2003
Doktorsavhandling

On random symmetric matrices with a constraint: the spectral density of random impedance networks
Johan Stäring, Bernhard Mehlig, YV Fyodorov, JM Luck
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endohedral fullerenes: conductivity and air sensitivity of Li@C60 and La@C82
Vladimir Popok, Andreas Lassesson, Martin Jönsson, Andrei Gromov, A. Taninaka et al.
Electrochemical Society Proceedings, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2003
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Pairing and Density Correlations of Stripe Electrons in a Two-Dimensional Antiferromagnet
Henrik Johannesson, G. I. Japaridze
Phys. Rev. B , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical Theory of the Two-Channel Anderson Model
Henrik Johannesson, Natan Andrei, Carlos J. Bolech
Phys. Rev. B , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanohillock formation by impact of small low-energy clusters with surfaces
Vladimir Popok, Sergei Prasalovich, Eleanor E B Campbell
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1951 - 1960 av 2011

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?sortBy=lastName,firstName&selectedTab=2&pageNumber=2&publicationPageNumber=196&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-01-20