Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double Inner-Shell Vacancies in Molecules
Dimitris Koulentianos
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Femtosecond-resolved observation of the fragmentation of buckminsterfullerene following X-ray multiphoton ionization
N. Berrah, A. Sanchez-Gonzalez, Z. Jurek, R. Obaid, H. Xiong et al.
Nature Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Description of unimolecular reaction rates of Lennard-Jones clusters
Klavs Hansen
J. Phys. B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of fluid inertia on the orientation of a small prolate spheroid settling in turbulence
Kristian Gustavsson, M. Z. Sheikh, D. Lopez, A. Naso, A. Pumir et al.
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Chang, Kelken Forskare 031-786 9151 kelken.chang@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Faridi, Asim Postdoktor 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Postdoktor daniel.midtvedt@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Postdoktor mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 88

Visar 61 - 70 av 1996

2019

A single layer spin-orbit torque nano-oscillator.
Mohammad Haidar, Ahmad Awad, Mykola Dvornik, Roman Khymyn, Afshin Houshang et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultrashort laser induced spatial redistribution of silver species and nano-patterning of etching selectivity in silver-containing glasses
Y. Petit, C. H. Park, J. M. Mok, Evgeniya O. Smetanina, B. Chimier et al.
Optics Express, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subtypes of Alzheimer's Disease Display Distinct Network Abnormalities Extending Beyond Their Pattern of Brain Atrophy
D. Ferreira, J. B. Pereira, Giovanni Volpe, E. Westman
Frontiers in Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Helicoidal particles in turbulent flows with multi-scale helical injection
L. Biferale, Kristian Gustavsson, R. Scatamacchia
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Passive directors in turbulence
L. Zhao, Kristian Gustavsson, R. Ni, S. Kramel, G. A. Voth et al.
Physical Review Fluids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of thermal radiation on hot cluster decay rates and abundances
Klavs Hansen, Piero Ferrari
Chinese Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital video microscopy enhanced by deep earning
Saga Helgadottir, Aykut Argun, Giovanni Volpe
Optica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Different Lead Magnetizations on the Datta-Das Spin Field-Effect Transistor
A. Aharony, O. Entin-Wohlman, K. Sarkar, Robert I. Shekhter, Mats Jonson
Journal of Physical Chemistry C, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Excitation of Whispering Gallery Magnons in a Magnetic Vortex
K. Schultheiss, R. Verba, F. Wehrmann, K. Wagner, L. Körber et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relative extent of triple Auger decay in CO and CO2
Andreas Hult Roos, John H. D. Eland, Jonas Andersson, Måns Wallner, Richard J. Squibb et al.
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1996

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=7&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-12-15