Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Virtual genetic diagnosis for familial hypercholesterolemia powered by machine learning.
Ana Pina, Saga Helgadottir, Rosellina Margherita Mancina, Chiara Pavanello, Carlo Pirazzi et al.
European journal of preventive cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Attosecond pulse shaping using a seeded free-electron laser
Praveen Kumar Maroju, Cesare Grazioli, Michele Di Fraia, Matteo Moioli, Dominik Ertel et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn+ with Iodomethane
Mengzhou Yang, Haiming Wu, Benben Huang, Zhixun Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visualization of relativistic laser pulses in underdense plasma
M. B. Schwab, Evangelos Siminos, T. Heinemann, D. Ullmann, F. Karbstein et al.
Physical Review Accelerators and Beams, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unsupervised learning using topological data augmentation
Oleksandr Balabanov, Mats Granath
PHYSICAL REVIEW RESEARCH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure of Proton-Bound Methionine and Tryptophan Dimers in the Gas Phase Investigated with IRMPD Spectroscopy and Quantum Chemical Calculations.
Åke Andersson, Mathias Poline, Meena Kodambattil, Oleksii Rebrov, Estelle Loire et al.
The journal of physical chemistry. A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perspective: plasmon antennas for nanoscale chiral chemistry
Esteban Pedrueza-Villalmanzo, F. Pineider, Alexandre Dmitriev
Nanophotonics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Size and Refractive Index Determination of Subwavelength Particles and Air Bubbles by Holographic Nanoparticle Tracking Analysis
Daniel Midtvedt, F. Eklund, E. Olsen, B. Midtvedt, J. Swenson et al.
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 100

Namn Titel Telefon E-post
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand/​projektassistent 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare 031-786 9174 himanshu.fulara@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Sjösten, Gustaf Forskningsassistent gustaf.sjosten@gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 100

Visar 81 - 90 av 2051

2019

Räkna med häst
Maria Sundin
Fysikaktuellt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

An Ion Beam Guidance Control Tool
Lars Bengtsson
Proceedings of the 5th International Conference on Sensors and Electronic Instrumentation Advances, International Frequency Sensor Association (IFSA) Publishing, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Plasmon-enhanced magneto-optical detection of single-molecule magnets
F. Pineider, Esteban Pedrueza-Villalmanzo, M. Serri, Addis Mekonnen Adamu, Evgeniya O. Smetanina et al.
Materials Horizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural Health Monitoring of RC structures using optic fiber strain measurements: a deep learning approach
Dimitrios Karypidis, Carlos Gil Berrocal, Rasmus Rempling, Mats Granath, Peter Simonsson
IABSE Congress New York City 2019, Vol. 114, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

DC spin generation by junctions with AC driven spin-orbit interaction
Mats Jonson, Robert I. Shekhter, O. Entin-Wohlman, A. Aharony, H. C. Park et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tuning exchange-dominated spin-waves using lateral current spread in nanocontact spin-torque nano-oscillators
Masoumeh Fazlali, S. A. H. Banuazizi, Martina Ahlberg, Mykola Dvornik, S. R. Sani et al.
Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum error correction for the toric code using deep reinforcement learning
Philip Andreasson, Joel Johansson, Simon Liljestrand, Mats Granath
Quantum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Laser-Particle Collider for Multi-GeV Photon Production
J. Magnusson, Arkady Gonoskov, Mattias Marklund, T. Z. Esirkepov, J. K. Koga et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triple ionisation of HCl via states with a 2p core hole
John H. D. Eland, Raimund Feifel
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colloidal particle aggregation in three dimensions
H. Habel, Aila Särkkä, Mats Rudemo, Charlotte Hamngren Blomqvist, E. Olsson et al.
Journal of Microscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 2051

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fenglish%252Fabout-the-department%252F%253FpublicationPageNumber%253D9%2526selectedTab%253D3%2526languageId%253D100001%2526disableRedirect%253Dtrue%2526returnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fwww.physics.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%25253FsortBy%25253DphoneNumber%252526selectedTab%25253D2%252526publicationPageNumber%25253D4%252526print%25253Dtrue%2526sortBy%253DphoneNumber%2526print%253Dtrue%26publicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100001%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100001%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FsortBy%253DphoneNumber%2526selectedTab%253D2%2526publicationPageNumber%253D4%2526print%253Dtrue%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue&publicationPageNumber=9
Utskriftsdatum: 2020-04-09