Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Controlling the dynamics of colloidal particles by critical Casimir forces
Alessandro Magazzu, Agnese Callegari, Juan Pablo Staforelli, Andrea Gambassi, Siegfried Dietrich et al.
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Light-controlled assembly of active colloidal molecules
Falko Schmidt, B. Liebchen, H. Lowen, Giovanni Volpe
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Metal-assisted chemical etching for realisation of deep silicon microstructures
S. Zarei, Mohammad Zahedinejad, S. Mohajerzadeh
Micro & Nano Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Fragmentation Dynamics of Simple Organic Molecules of Astrochemical Interest Interacting with VUV Photons
Stefano Falcinelli, Franco Vecchiocattivi, Fernando Pirani, Michele Alagia, Luca Schio et al.
ACS Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triple ionization of HCl via states with a 2p core hole
J. H. D. Eland, Raimund Feifel
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Magnetodynamics in orthogonal nanocontact spin-torque nano-oscillators based on magnetic tunnel junctions
S. Jiang, Martina Ahlberg, S. Chung, Afshin Houshang, R. Ferreira et al.
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alignment of Nonspherical Active Particles in Chaotic Flows
M. Borgnino, Kristian Gustavsson, F. De Lillo, G. Boffetta, M. Cencini et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiative cooling of size-selected gas phase clusters
Piero Ferrari, Ewald Janssens, Peter Lievens, Klavs Hansen
International reviews in physical chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 88 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor Emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Zahedinejad, Mohammad Postdoktor 031-786 9146 mohammad.zahedinejad@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Postdoktor mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Shekhter, Robert Professor Emeritus 031-786 9158 robert.shekhter@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Ringstedt, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.ringstedt@physics.gu.se
Zhaunerchyk, Vitali Universitetslektor 031-786 9150 vitali.zhaunerchyk@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se

Visar 51 - 88 av 88

Visar 21 - 30 av 1991

2019

Compact Macrospin-Based Model of Three-Terminal Spin-Hall Nano Oscillators
D. I. Albertsson, Mohammad Zahedinejad, Johan Åkerman, S. Rodriguez, A. Rusu
Ieee Transactions on Magnetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tuning exchange-dominated spin-waves using lateral current spread in nanocontact spin-torque nano-oscillators
Mazoumeh Fazlali, Seyed Amir Hossein Banuazizi, Martina Ahlberg, Mykola Dvornik, Sohrab Sani et al.
Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Competition between folded and extended structures of alanylalanine (Ala-Ala) in a molecular beam
Vasyl Yatsyna, Ranim Mallat, T. Gorn, M. Schmitt, Raimund Feifel et al.
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Geometrically frustrated anisotropic four-leg spin-1/2 nanotube
Rouhollah Jafari, S. Mahdavifar, A. Akbari
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Orbital Angular Momentum Coupling in Elastic Photon-Photon Scattering
R. Aboushelbaya, K. Glize, A. F. Savin, M. Mayr, B. Spiers et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Räkna med häst
Maria Sundin
Fysikaktuellt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

An Ion Beam Guidance Control Tool
Lars Bengtsson
Proceedings of the 5th International Conference on Sensors and Electronic Instrumentation Advances, International Frequency Sensor Association (IFSA) Publishing, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Plasmon-enhanced magneto-optical detection of single-molecule magnets
F. Pineider, Esteban Pedrueza-Villalmanzo, M. Serri, Addis Mekonnen Adamu, Evgeniya O. Smetanina et al.
Materials Horizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural Health Monitoring of RC structures using optic fiber strain measurements: a deep learning approach
Dimitrios Karypidis, Carlos Gil Berrocal, Rasmus Rempling, Mats Granath, Peter Simonsson
IABSE Congress New York City 2019, Vol. 114, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 21 - 30 av 1991

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?