Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Tracking attosecond electronic coherences using phase-manipulated extreme ultraviolet pulses
Andreas Wituschek, Lukas Bruder, Enrico Allaria, Ulrich Bangert, Marcel Binz et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Attosecond pulse shaping using a seeded free-electron laser
Praveen Kumar Maroju, Cesare Grazioli, Michele Di Fraia, Matteo Moioli, Dominik Ertel et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Importance of fluid inertia for the orientation of spheroids settling in turbulent flow
M. Z. Sheikh, Kristian Gustavsson, D. Lopez, E. Leveque, Bernhard Mehlig et al.
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theoretical studies of infrared signatures of proton‐bound amino acid dimers with homochiral and heterochiral moieties
Mathias Poline, Oleksii Rebrov, Mats Larsson, Vitali Zhaunerchyk
Chirality, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nonreciprocal spin pumping damping in asymmetric magnetic trilayers
Y. Pogoryelov, M. Pereiro, S. Jana, A. Kumar, S. Akansel et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chiral excitations of magnetic droplet solitons driven by their own inertia
M. Mohseni, D. R. Rodrigues, M. Saghafi, S. Chung, Martina Ahlberg et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fractal catastrophes
Jan Meibohm, Kristian Gustavsson, J. Bec, Bernhard Mehlig
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhancement of laser-driven ion acceleration in non-periodic nanostructured targets
J. Ferri, I. Thiele, Evangelos Siminos, L. Gremillet, Evgeniya O. Smetanina et al.
Journal of Plasma Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation beaming in the quantum regime
Tom Blackburn, D. Seipt, S. S. Bulanov, Mattias Marklund
Physical Review A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 96 av 96

Namn Titel Telefon E-post
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor Emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Furlani, Maurizio Forskare maurizio.furlani@gu.se
Zahedinejad, Mohammad Postdoktor 031-786 9146 mohammad.zahedinejad@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand/​projektassistent 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Talaee, Omid Doktorand 031-786 9023 omid.talaee@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Shekhter, Robert Professor Emeritus 031-786 9158 robert.shekhter@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Ringstedt, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.ringstedt@physics.gu.se
Zhaunerchyk, Vitali Universitetslektor 031-786 9150 vitali.zhaunerchyk@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se

Visar 51 - 96 av 96

Visar 1871 - 1880 av 2043

2004

Giant lasing effect in magnetic nanoconductors
Anatoli M. Kadigrobov, Zdravko Ivanov, Tord Claeson, Robert I. Shekhter, Mats Jonson
Europhysics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DNA-based formation of a supported, three-dimensional lipid vesicle matrix probed by QCM-D and SPR
Annette Graneli, M. Edvardsson, F. Hook
Chemphyschem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photodynamic therapy of actinic keratosis at varying fluence rates: assessment of photobleaching, pain and primary clinical outcome
Marica B Ericson, Carin Sandberg, Bo Stenquist, F. Gudmundson, M Karlsson et al.
Br J Dermatol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Titanium release from implants prepared with different surface roughness
Ann Wennerberg, Ari Ide-Ektessabi, Shino Hatkamata, Takashi Sawase, Carina B. Johansson et al.
Clin Oral Implants Res, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum Theory of Nanoelectromechanical Shuttling
Dmytro Fedorets
Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

Electron field emission from multi-walled carbon nanotubes
Martin Sveningsson, Raluca Elena Morjan, O. A. Nerushev, Eleanor E B Campbell
Carbon , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Synthesis of carbon nanotubes from C<sub>60</sub>
Raluca Elena Morjan, O.A. Nerushev, Martin Sveningsson, Lena K. L. Falk, Eleanor E B Campbell et al.
Applied Physics A , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the quantum phase operator for coherent states
Bo-Sture Skagerstam, BA Bergsjordet
PHYSICA SCRIPTA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the preparation of pure states in resonant microcavities
Per K Rekdal, Bo-Sture Skagerstam, Peter L Knight
JOURNAL OF MODERN OPTICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1871 - 1880 av 2043

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?