Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double Inner-Shell Vacancies in Molecules
Dimitris Koulentianos
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Femtosecond-resolved observation of the fragmentation of buckminsterfullerene following X-ray multiphoton ionization
N. Berrah, A. Sanchez-Gonzalez, Z. Jurek, R. Obaid, H. Xiong et al.
Nature Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Description of unimolecular reaction rates of Lennard-Jones clusters
Klavs Hansen
J. Phys. B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of fluid inertia on the orientation of a small prolate spheroid settling in turbulence
Kristian Gustavsson, M. Z. Sheikh, D. Lopez, A. Naso, A. Pumir et al.
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Postdoktor mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Postdoktor daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Faridi, Asim Postdoktor 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Universitetslektor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 88

Visar 81 - 90 av 1996

2019

The Innovative Teacher - A Pilot Project
Helena Sagar, Pernilla Lagerlöf, Kristina Mårtensson, Karin Rönnerman
Paper presented at NERA-conference 6-8 March, 2019, Uppsala University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Quench dynamics and zero-energy modes: The case of the Creutz model
Rouhollah Jafari, Henrik Johannesson, A. Langari, M. A. Martin-Delgado
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Safe Experimentation in Optical Levitation of Charged Droplets Using Remote Labs
Oscar Isaksson, Jonas Enger, Mats Rostedt, Andreas Johansson, Dag Hanstorp et al.
Jove-Journal of Visualized Experiments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure and evolution of magnetohydrodynamic solitary waves with Hall and finite Larmor radius effects
E. Bello-Benitez, G. Sanchez-Arriaga, T. Passot, D. Laveder, Evangelos Siminos
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The classical capture cross section of an electron and neutral and anionic polarizable molecules with permanent dipole moments
Klavs Hansen
International Journal of Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dynamical Quantum Phase Transition and Quasi Particle Excitation
Rouhollah Jafari
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Magnetization reversal of antiferromagnetically coupled (Co/Ni) and (Co/Pt) multilayers
A. Al Subhi, R. Sbiaa, Mojtaba Ranjbar, Johan Åkerman
Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Non-scrambling of hydrogen in NH4+(H2O)3 clusters
Klavs Hansen, Erika Sundén, Kristian Støchkel, Steen Brøndsted Nielsen, Bertil Dynefors
RSC Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time-dependent lift and drag on a rigid body in a viscous steady linear flow
F. Candelier, Bernhard Mehlig, J. Magnaudet
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Novel photo-voltaic device based on Bi1-xLaxFeO3 perovskite films with higher efficiency
Tmwj Bandara, Christopher Knee, Maurizio Furlani, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Journal of Materials Science-Materials in Electronics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1996

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=9&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FsortBy%253DphoneNumber%2526selectedTab%253D2%2526print%253Dtrue%26sortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2019-12-15