Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Heavy particles in a persistent random flow with traps
Jan Meibohm, Bernhard Mehlig
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhanced target normal sheath acceleration using colliding laser pulses
J. Ferri, Evangelos Siminos, T. Fülöp
Communications Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Take-Home Exams in Higher Education: A systematic Review
Lars Bengtsson
Education Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Description of unimolecular reaction rates of Lennard-Jones clusters
Klavs Hansen
J. Phys. B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-orbit torque–driven propagating spin waves
Himanshu Fulara, Mohammad Zahedinejad, Roman Khymyn, Ahmad Awad, Shreyas Muralidhar et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiative cooling of size-selected gas phase clusters
Piero Ferrari, Ewald Janssens, Peter Lievens, Klavs Hansen
International reviews in physical chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triple ionization of HCl via states with a 2p core hole
J. H. D. Eland, Raimund Feifel
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vibrational Autodetachment from Anionic Nitroalkane Chains - From Molecular Signatures to Thermionic Emission
Christopher Adams, Klavs Hansen, J. Mathias Weber
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subterahertz ferrimagnetic spin-transfer torque oscillator
I. Lisenkov, Roman Khymyn, Johan Åkerman, N. X. Sun, B. A. Ivanov
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coulomb effects on thermally induced shuttling of spin-polarized electrons
O. A. Ilinskaya, A. D. Shkop, D. Radic, H. C. Park, I. V. Krive et al.
Low Temperature Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 89 av 89

Namn Titel Telefon E-post
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Postdoktor daniel.midtvedt@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Postdoktor mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Ringstedt, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.ringstedt@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Shekhter, Robert Professor Emeritus 031-786 9158 robert.shekhter@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Talaee, Omid Doktorand 031-786 9023 omid.talaee@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Universitetslektor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Zahedinejad, Mohammad Postdoktor 031-786 9146 mohammad.zahedinejad@physics.gu.se
Zhaunerchyk, Vitali Universitetslektor 031-786 9150 vitali.zhaunerchyk@physics.gu.se
Åkerman, Bengt Johan Professor 031-786 9147 johan.akerman@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se

Visar 51 - 89 av 89

Visar 71 - 80 av 1985

2019

Quench dynamics and zero-energy modes: The case of the Creutz model
Rouhollah Jafari, Henrik Johannesson, A. Langari, M. A. Martin-Delgado
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Safe Experimentation in Optical Levitation of Charged Droplets Using Remote Labs
Oscar Isaksson, Jonas Enger, Mats Rostedt, Andreas Johansson, Dag Hanstorp et al.
Jove-Journal of Visualized Experiments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure and evolution of magnetohydrodynamic solitary waves with Hall and finite Larmor radius effects
E. Bello-Benitez, G. Sanchez-Arriaga, T. Passot, D. Laveder, Evangelos Siminos
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The classical capture cross section of an electron and neutral and anionic polarizable molecules with permanent dipole moments
Klavs Hansen
International Journal of Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dynamical Quantum Phase Transition and Quasi Particle Excitation
Rouhollah Jafari
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Magnetization reversal of antiferromagnetically coupled (Co/Ni) and (Co/Pt) multilayers
A. Al Subhi, R. Sbiaa, Mojtaba Ranjbar, Johan Åkerman
Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Non-scrambling of hydrogen in NH4+(H2O)3 clusters
Klavs Hansen, Erika Sundén, Kristian Støchkel, Steen Brøndsted Nielsen, Bertil Dynefors
RSC Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time-dependent lift and drag on a rigid body in a viscous steady linear flow
F. Candelier, Bernhard Mehlig, J. Magnaudet
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Novel photo-voltaic device based on Bi1-xLaxFeO3 perovskite films with higher efficiency
Tmwj Bandara, Christopher Knee, Maurizio Furlani, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Journal of Materials Science-Materials in Electronics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Active matter alters the growth dynamics of coffee rings
T. Andac, P. Weigmann, S. K. P. Velu, E. Pince, G. Volpe et al.
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1985

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?