Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Controlling the dynamics of colloidal particles by critical Casimir forces
Alessandro Magazzu, Agnese Callegari, Juan Pablo Staforelli, Andrea Gambassi, Siegfried Dietrich et al.
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Light-controlled assembly of active colloidal molecules
Falko Schmidt, B. Liebchen, H. Lowen, Giovanni Volpe
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Metal-assisted chemical etching for realisation of deep silicon microstructures
S. Zarei, Mohammad Zahedinejad, S. Mohajerzadeh
Micro & Nano Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Fragmentation Dynamics of Simple Organic Molecules of Astrochemical Interest Interacting with VUV Photons
Stefano Falcinelli, Franco Vecchiocattivi, Fernando Pirani, Michele Alagia, Luca Schio et al.
ACS Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triple ionization of HCl via states with a 2p core hole
J. H. D. Eland, Raimund Feifel
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Magnetodynamics in orthogonal nanocontact spin-torque nano-oscillators based on magnetic tunnel junctions
S. Jiang, Martina Ahlberg, S. Chung, Afshin Houshang, R. Ferreira et al.
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alignment of Nonspherical Active Particles in Chaotic Flows
M. Borgnino, Kristian Gustavsson, F. De Lillo, G. Boffetta, M. Cencini et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiative cooling of size-selected gas phase clusters
Piero Ferrari, Ewald Janssens, Peter Lievens, Klavs Hansen
International reviews in physical chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Faridi, Asim Postdoktor 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor Emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Postdoktor daniel.midtvedt@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Universitetslektor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Åkerman, Bengt Johan Professor 031-786 9147 johan.akerman@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Chang, Kelken Forskare 031-786 9151 kelken.chang@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 88

Visar 51 - 60 av 1991

2019

Coulomb-promoted spintromechanics in magnetic shuttle devices
O. A. Ilinskaya, D. Radic, H. C. Park, I. V. Krive, Robert I. Shekhter et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intracavity optical trapping of microscopic particles in a ring-cavity fiber laser
F. Kalantarifard, P. Elahi, G. Makey, O. M. Marago, F. O. Ilday et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

- Effects of Different Lead Magnetizations on the Datta-Das Spin Field-Effect Transistor
A. Aharony, O. Entin-Wohlman, K. Sarkar, Robert I. Shekhter, M. Jonson
Journal of Physical Chemistry C, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Terahertz spectroscopy from air plasmas created by two-color femtosecond laser pulses: The ALTESSE project
L. Berge, K. Kaltenecker, S. Engelbrecht, A. Nguyen, S. Skupin et al.
Epl, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

System for hoof analysis
Maria Sundin, Magnus Karlsten, Björn Berg, Arne Rosén, Henrik Otterberg et al.
Patent 2019
Patent

A single layer spin-orbit torque nano-oscillator.
Mohammad Haidar, Ahmad Awad, Mykola Dvornik, Roman Khymyn, Afshin Houshang et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultrashort laser induced spatial redistribution of silver species and nano-patterning of etching selectivity in silver-containing glasses
Y. Petit, C. H. Park, J. M. Mok, Evgeniya O. Smetanina, B. Chimier et al.
Optics Express, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subtypes of Alzheimer's Disease Display Distinct Network Abnormalities Extending Beyond Their Pattern of Brain Atrophy
D. Ferreira, J. B. Pereira, Giovanni Volpe, E. Westman
Frontiers in Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Helicoidal particles in turbulent flows with multi-scale helical injection
L. Biferale, Kristian Gustavsson, R. Scatamacchia
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Passive directors in turbulence
L. Zhao, Kristian Gustavsson, R. Ni, S. Kramel, G. A. Voth et al.
Physical Review Fluids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 1991

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=6&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3Fprint%3Dtrue%26sortBy%3Demail%26selectedTab%3D2%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26recipientName%3DM%25E5ns%2BHenningson%26encodedEmail%3DbWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&sortBy=email&feedbackForm=true&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-12-09