Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

The electron affinity of astatine
David Leimbach, Julia Karls, Yangyang Guo, Rizwan Ahmed, Jochen Ballof et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spontaneous electron emission from hot silver dimer anions: Breakdown of the Born-Oppenheimer approximation
Emma K. Anderson, Alice F. Schmidt-May, P. K. Najeeb, Gustav Eklund, C. K. Chartkunchand et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deep Q-learning decoder for depolarizing noise on the toric code
David Fitzek, Mattias Eliasson, Anton Frisk Kockum, Mats Granath
Physical Review Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Question-to-Learn Science in Higher Education: A Quantitative Study
Lars Bengtsson
Higher Education Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optical Bloch modeling of femtosecond-laser-induced electron dynamics in dielectrics
Evgeniya O. Smetanina, P. G. D. Martinez, I. Thiele, B. Chimier, A. Bourgeade et al.
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rotationally Resolved Excitation Spectra Measured by Slow Electron Detachment from Si-2(-)
S. Iida, S. Kuma, J. Matsumoto, T. Furukawa, H. Tanuma et al.
Journal of Physical Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropic dynamics of a self-assembled colloidal chain in an active bath
M. S. Aporvari, M. Utkur, E. U. Saritas, Giovanni Volpe, J. Stenhammar
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhanced skyrmion motion via strip domain wall
X. J. Xing, Johan Åkerman, Y. Zhou
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Out-of-equilibrium phase diagram of long-range superconductors
P. Uhrich, N. Defenu, Rouhollah Jafari, J. C. Halimeh
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Binary counter ion effects and dielectric behavior of iodide ion conducting gel-polymer electrolytes for high-efficiency quasi-solid-state solar cells
Tmwj Bandara, S. L. N. Senavirathna, H. M. N. Wickramasinghe, K. Vignarooban, L. A. De Silva et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 100

Namn Titel Telefon E-post
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Universitetslektor, biträdande tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Faniayeu, Ihar Postdoktor ihar.faniayeu@physics.gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Behera, Nilamani Postdoktor nilamani.behera@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 100

Visar 2071 - 2080 av 2083

2001

Multivariate evaluation of doxorubicin surface-enhanced Raman spectra.
Charlotte Eliasson, Anders Lorén, K V Murty, M Josefson, Mikael Käll et al.
Spectrochimica acta. Part A, Molecular and biomolecular spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On urban air pollution measurements : analysis for identification and classification of sources
Peter Molnár
Göteborg, Chalmers University of Technology, Licentiatsavhandling 2001
Licentiatsavhandling

Optically driven micromachine elements
M. E. J. Friese, H. Rubinsztein-Dunlop, Julie Gold, Petter Hagberg, Dag Hanstorp
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of protein-containing supported lipid bilayers on SiO2
Annette Graneli, Fredrik Höök, Jan Rydström, Bengt Kasemo
Biophysical Journal, Paper i proceeding 2001
Paper i proceeding

How to measure the Mueller matrix of liquid-crystal cells
Ingolf Dahl
Meas. Sci. Technol., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Universal eigenvector statistics in a quantum scattering ensemble
M. Santer, Bernhard Mehlig
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spectral correlations: understanding oscillatory deviations from random matrix theory
Bernhard Mehlig, M. Wilkinson
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Semiclassical trace formulae using coherent states
Bernhard Mehlig, M. Wilkinson
Annalen der Physik (Leipzig), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2071 - 2080 av 2083

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=208&selectedTab=3&sortBy=phoneNumber&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-08-11