Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

KL double core hole pre-edge states of HCl
Dimitris Koulentianos, R. Puettner, G. Goldsztejn, T. Marchenko, O. Travnikova et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An optical levitation system for a physics teaching laboratory
Oscar Isaksson, M. Karlsteen, Mats Rostedt, Dag Hanstorp
American Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Altered structural network organization in cognitively normal individuals with amyloid pathology
Olga Voevodskaya, Joana B. Pereira, Giovanni Volpe, Olof Lindberg, Erik Stomrud et al.
Neurobiology of Aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Liver-Kidney-on-Chip To Study Toxicity of Drug Metabolites
J. Theobald, A. Ghanem, P. Wallisch, Amin A Banaeiyan , M. A. Andrade-Navarro et al.
Acs Biomaterials Science & Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acetylacetone photodynamics at a seeded free-electron laser
Richard J. Squibb, M. Sapunar, A. Ponzi, R. Richter, A. Kivimäki et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of MgO barrier quality on spin-transfer torque in magnetic tunnel junctions
D. Tiwari, R. Sharma, O. G. Heinonen, Johan Åkerman, P. K. Muduli
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tunneling and reflection in unimolecular reaction kinetic energy release distributions
Klavs Hansen
Chemical Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time-frequency representation of autoionization dynamics in helium
D. Busto, L. Barreau, M. Isinger, M. Turconi, C. Alexandridi et al.
Journal of Physics B-Atomic Molecular and Optical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Origin of Magnetization Auto-Oscillations in Constriction-Based Spin Hall Nano-Oscillators
Mykola Dvornik, Ahmad Awad, Johan Åkerman
Physical Review Applied, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Magnetic control of the chiroptical plasmonic surfaces
Irina Zubritskaya, Nicolo Maccaferri, Xabier Inchausti Ezeiza, Paolo Vavassori, Alexandre Dmitriev
Nano letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 84

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Jonas Doktorand 031-786 9177 jonas.andersson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Börjesson, Liliana Controller 031-786 9135 liliana.borjesson@physics.gu.se
Chang, Kelken Forskare 031-786 9151 kelken.chang@physics.gu.se
Chen, Hongqi Forskare 031-786 9145 hongqi.chen@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dmitriev, Alexander Professor 031-786 9139 alexd@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Edlund, Erik Postdoktor erik.edlund@physics.gu.se
Eland, John Professor, gäst john.eland@chem.ox.ac.uk
Faridi, Asim Postdoktor asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Forskarassistent 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadóttir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hermanns, Maria Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 maria.hermanns@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Hult Roos, Andreas Doktorand 031-786 9177 andreas.hult.roos@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Jonson, Mats Seniorprofessor 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Koulentianos, Dimitris Doktorand 031-786 9023 dimitris.koulentianos@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Logg, Ulf Andreas Gästlärare andreas.logg@physics.gu.se
Lu, Di Forskare 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Postdoktor 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Magazzu, Alessandro Postdoktor 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 84

Visar 11 - 20 av 1786

2018

Magnetic control of the chiroptical plasmonic surfaces
Irina Zubritskaya, Nicolo Maccaferri, Xabier Inchausti Ezeiza, Paolo Vavassori, Alexandre Dmitriev
Nano letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amyloid Network Topology Characterizes the Progression of Alzheimer’s Disease During the Predementia Stages
Joana B. Pereira, Tor Olof Strandberg, Sebastian Palmqvist, Giovanni Volpe, Danielle van Westen et al.
Cerebral Cortex, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gas explosions and thermal runaways during external heating abuse of commercial lithium-ion graphite-LiCoO2 cells at different levels of ageing
F. Larsson, S. Bertilsson, M. Furlani, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Journal of Power Sources, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of flattened surface morphology of anodized aluminum oxide templates on the magnetic properties of nanoporous Co/Pt and Co/Pd thin multilayered films
Thoai N. Anh Nguyen, J. Fedotova, J. Kasiuk, V. Bayev, O. Kupreeva et al.
Applied Surface Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

Perovskite solar cells using polymer electrolytes
L. Shamsuddin, I. M. Noor, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander, A. K. Arof
Molecular Crystals and Liquid Crystals, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A versatile system for optical manipulation experiments
Dag Hanstorp, Maksym Ivanov, Ademir F. Alemán Hernández, Jonas Enger, Ana Gallego et al.
Proceedings of SPIE - The International Society for Optical Engineering. SPIE Nanoscience + Engineering, 2017, San Diego, California, United States, SPIE, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Ecoestrian
Carl-Johan Skogh, Maria Sundin, Angela Wulff, Kristina Sundell, Ingrid Martins Holmberg et al.
Lövsta Future Challenge – Miljösmart Hinder, Konstnärligt arbete 2017
Konstnärligt arbete

Emergent scar lines in chaotic advection of passive directors
B. Hejazi, Bernhard Mehlig, G. A. Voth
Physical Review Fluids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On-chip maturation of induced pluripotent stem-cell derived hepatocytes
Philip Dalsbecker, Amin Abbaszadehbanaeiyan, Jannick Theobald, Stefan Wölfl, Caroline B. Adiels et al.
SelectBio Organ-on-a-Chip Europe (conference), 10-11 May 2017, Munich, Germany., Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Liver-lobule-on-a-chip microfluidic device for long-term maintenance of human hepatocytes
Amin Abbaszadehbanaeiyan, Jannick Theobald, Philip Dalsbecker, Caroline B. Adiels, Stefan Wölfl et al.
Presented at EMBEC’17 & NBC’17 (conference), 11-15 juni 2017, Tampere, Finland, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 11 - 20 av 1786

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?