Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Spin-orbit torque–driven propagating spin waves
Himanshu Fulara, Mohammad Zahedinejad, Roman Khymyn, Ahmad Awad, Shreyas Muralidhar et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Competition between folded and extended structures of alanylalanine (Ala-Ala) in a molecular beam
Vasyl Yatsyna, Ranim Mallat, T. Gorn, M. Schmitt, Raimund Feifel et al.
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Geometrically frustrated anisotropic four-leg spin-1/2 nanotube
Rouhollah Jafari, S. Mahdavifar, A. Akbari
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Orbital Angular Momentum Coupling in Elastic Photon-Photon Scattering
R. Aboushelbaya, K. Glize, A. F. Savin, M. Mayr, B. Spiers et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Räkna med häst
Maria Sundin
Fysikaktuellt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

An Ion Beam Guidance Control Tool
Lars Bengtsson
Proceedings of the 5th International Conference on Sensors and Electronic Instrumentation Advances, International Frequency Sensor Association (IFSA) Publishing, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Plasmon-enhanced magneto-optical detection of single-molecule magnets
F. Pineider, Esteban Pedrueza-Villalmanzo, M. Serri, Addis Mekonnen Adamu, Evgeniya O. Smetanina et al.
Materials Horizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Fragmentation Dynamics of Simple Organic Molecules of Astrochemical Interest Interacting with VUV Photons
Stefano Falcinelli, Franco Vecchiocattivi, Fernando Pirani, Michele Alagia, Luca Schio et al.
ACS Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural Health Monitoring of RC structures using optic fiber strain measurements: a deep learning approach
Dimitrios Karypidis, Carlos Gil Berrocal, Rasmus Rempling, Mats Granath, Peter Simonsson
IABSE Congress New York City 2019, Vol. 114, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 86

Namn Titel Telefon E-post
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Postdoktor mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Postdoktor daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Nath Mishra, Yogeshwar Forskare yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Weidow, Jonathan Studierektor 031-772 3137 jonathan.weidow@chalmers.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Talaee, Omid Doktorand 031-786 9023 omid.talaee@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Mojica Benavides, Martin Doktorand/​projektassistent 031-786 9126 martin.mojica@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Faridi, Asim Postdoktor 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Universitetslektor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 86

Visar 1961 - 1970 av 1974

2001

LabView från början
Lars Bengtsson
Lund, Studentlitteratur, Lärobok 2001
Lärobok

Multivariate evaluation of doxorubicin surface-enhanced Raman spectra.
Charlotte Eliasson, Anders Lorén, K V Murty, M Josefson, Mikael Käll et al.
Spectrochimica acta. Part A, Molecular and biomolecular spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On urban air pollution measurements : analysis for identification and classification of sources
Peter Molnár
Göteborg, Chalmers University of Technology, Licentiatsavhandling 2001
Licentiatsavhandling

Optically driven micromachine elements
M. E. J. Friese, H. Rubinsztein-Dunlop, Julie Gold, Petter Hagberg, Dag Hanstorp
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of protein-containing supported lipid bilayers on SiO2
Annette Graneli, Fredrik Höök, Jan Rydström, Bengt Kasemo
Biophysical Journal, Paper i proceeding 2001
Paper i proceeding

How to measure the Mueller matrix of liquid-crystal cells
Ingolf Dahl
Meas. Sci. Technol., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Universal eigenvector statistics in a quantum scattering ensemble
M. Santer, Bernhard Mehlig
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spectral correlations: understanding oscillatory deviations from random matrix theory
Bernhard Mehlig, M. Wilkinson
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1961 - 1970 av 1974

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=197&selectedTab=3&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2019-10-14