Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Compact Macrospin-Based Model of Three-Terminal Spin-Hall Nano Oscillators
D. I. Albertsson, Mohammad Zahedinejad, Johan Åkerman, S. Rodriguez, A. Rusu
Ieee Transactions on Magnetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tuning exchange-dominated spin-waves using lateral current spread in nanocontact spin-torque nano-oscillators
Mazoumeh Fazlali, Seyed Amir Hossein Banuazizi, Martina Ahlberg, Mykola Dvornik, Sohrab Sani et al.
Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vibrational Autodetachment from Anionic Nitroalkane Chains - From Molecular Signatures to Thermionic Emission
Christopher Adams, Klavs Hansen, J. Mathias Weber
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-orbit torque–driven propagating spin waves
Himanshu Fulara, Mohammad Zahedinejad, Roman Khymyn, Ahmad Awad, Shreyas Muralidhar et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Competition between folded and extended structures of alanylalanine (Ala-Ala) in a molecular beam
Vasyl Yatsyna, Ranim Mallat, T. Gorn, M. Schmitt, Raimund Feifel et al.
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Geometrically frustrated anisotropic four-leg spin-1/2 nanotube
Rouhollah Jafari, S. Mahdavifar, A. Akbari
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Orbital Angular Momentum Coupling in Elastic Photon-Photon Scattering
R. Aboushelbaya, K. Glize, A. F. Savin, M. Mayr, B. Spiers et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Räkna med häst
Maria Sundin
Fysikaktuellt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

An Ion Beam Guidance Control Tool
Lars Bengtsson
Proceedings of the 5th International Conference on Sensors and Electronic Instrumentation Advances, International Frequency Sensor Association (IFSA) Publishing, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Plasmon-enhanced magneto-optical detection of single-molecule magnets
F. Pineider, Esteban Pedrueza-Villalmanzo, M. Serri, Addis Mekonnen Adamu, Evgeniya O. Smetanina et al.
Materials Horizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 87

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare caroline.beck@gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt ingvar.albinsson@gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand aykut.argun@gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste ahmad.awad@gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand oleksandr.balabanov@gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor lars.bengtsson.2@gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare elin.birkfeldt@gu.se
Blackburn, Thomas Forskare thomas.blackburn@gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@gu.se
Chang, Kelken Forskare kelken.chang@gu.se
Chen, Hongqi Forskare 031-786 9145 hongqi.chen@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand philip.dalsbecker@gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand anshuman.dubey@gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor jonas.enger@gu.se
Faridi, Asim Postdoktor asim.faridi@gu.se
Feifel, Raimund Professor raimund.feifel@gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexander.dmitriev@gu.se
Fries, Johan Doktorand johan.fries@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande arkady.gonoskov@gu.se
Granath, Mats Universitetslektor mats.granath@gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande kristian.gustavsson@gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor klavs.hansen@gu.se
Hanstorp, Dag Professor dag.hanstorp@gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand saga.helgadottir@gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt mans.henningson@gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand felipe.ademir.aleman.hernandez@gu.se
Houshang, Afshin Forskare afshin.houshang@gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare marlena.hardelin@gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@gu.se
Johannesson, Henrik Professor henrik.johannesson@gu.se
Johansson, Andreas Doktorand andreas.johansson@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.maria.korczak@gu.se
Larsson, Pernilla Administratör pernilla.larsson.2@gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare karin.lindqvist@gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e di.lu@gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare majken.lundqvist@gu.se
Lysenko, Oleg Forskare oleg.lysenko@gu.se

Visar 1 - 50 av 87

Visar 1961 - 1970 av 1977

2001

Properties of a proton-translocating nicotinamide nucleotide transhydrogenase from Escherichia coli with alpha and beta subunits linked through fused transmembrane helices
J. Meuller, Kristin Mjörn, J. Karlsson, A. Tigerstrom, J. Rydstrom et al.
Biochimica Et Biophysica Acta-Bioenergetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elektriska mätsystem och mätmetoder
Lars Bengtsson
Lund, Studentlitteratur, Lärobok 2001
Lärobok

LabView från början
Lars Bengtsson
Lund, Studentlitteratur, Lärobok 2001
Lärobok

Multivariate evaluation of doxorubicin surface-enhanced Raman spectra.
Charlotte Eliasson, Anders Lorén, K V Murty, M Josefson, Mikael Käll et al.
Spectrochimica acta. Part A, Molecular and biomolecular spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On urban air pollution measurements : analysis for identification and classification of sources
Peter Molnár
Göteborg, Chalmers University of Technology, Licentiatsavhandling 2001
Licentiatsavhandling

Optically driven micromachine elements
M. E. J. Friese, H. Rubinsztein-Dunlop, Julie Gold, Petter Hagberg, Dag Hanstorp
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of protein-containing supported lipid bilayers on SiO2
Annette Graneli, Fredrik Höök, Jan Rydström, Bengt Kasemo
Biophysical Journal, Paper i proceeding 2001
Paper i proceeding

How to measure the Mueller matrix of liquid-crystal cells
Ingolf Dahl
Meas. Sci. Technol., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1961 - 1970 av 1977

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?