Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Condensational and Collisional Growth of Cloud Droplets in a Turbulent Environment
X. Y. Li, A. Brandenburg, G. Svensson, N. E. L. Haugen, Bernhard Mehlig et al.
Journal of the Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transport signatures of symmetry protection in 1D Floquet topological insulators
Oleksandr Balabanov, Henrik Johannesson
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The mechanical behavior of polylactic acid (PLA) films: fabrication, experiments and modelling
S.M. Mirkhalaf, M. Fagerström
Mechanics of Time-Dependent Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Micromechanics of oriented semi-crystalline polymers: from structure to properties
J.A.W. van Dommelen, S.M. Mirkhalaf, J. Furmanski, L.E. Govaert
Bulletin of the American Physical Society, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Continuum and Multiscale Modeling of Rubber Toughened Glassy Polymers at Finite Strains
B.P. Ferreira, S.M. Mirkhalaf, F.M.A. Pires
US National Congress on Computational Mechanics (USNCCM15), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A finite-strain elasto-vicoplastic model for rubber toughened glassy polymers: Formulation and Validation
B.P. Ferreira, S.M. Mirkhalaf, F.M.A. Pires
Computational Methods in Multi-scale, Multi-uncertainty and Multi-physics Problems (CM4P), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Micromechanics-based modelling of elastic and elastoplastic behaviour of short fibre composites
S.M. Mirkhalaf, E.H. Eggels, T.J.H. van Beurden, A.T. Anantharanga, F. Larsson et al.
Digimat Users’ conference, Digimat Users' conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 51 - 90 av 90

Namn Titel Telefon E-post
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Zahedinejad, Mohammad Postdoktor 031-786 9146 mohammad.zahedinejad@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Åkerman, Bengt Johan Professor 031-786 9147 johan.akerman@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Zhaunerchyk, Vitali Universitetslektor 031-786 9150 vitali.zhaunerchyk@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Ringstedt, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.ringstedt@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor Emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Shekhter, Robert Professor Emeritus 031-786 9158 robert.shekhter@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Hellsing, Bo Professor Emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se

Visar 51 - 90 av 90

Visar 1961 - 1970 av 2036

2004

The effect of particle-hole interaction on the XPS core-hole spectrum
Masahide Ohno, Lennart Sjögren
J. Electron Spectrosc. Relat. Phenom., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2003

Micropipet Writing Technique for Production of Two-Dimensional Lipid Bilayer Nanotube-Vesicle Networks on Functionalized and Patterned Surfaces
Kristin Sott, Mattias Karlsson, Johan Pihl, Johan Hurtig, Tatsiana Lobovkina et al.
Langmuir, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Multispectral fluorescence imaging of basal cell carcinoma assisted by image warping
Marica B Ericson, C. Berndtsson, Bo Stenquist, Ann-Marie Wennberg, Olle Larkö et al.
Proceedings of SPIE, the International Society for Optical Engineering, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

A spectroscopic study of the photobleaching of protoporphyrin IX in solution
Marica B Ericson, S. Grapengiesser, F. Gudmundson, Ann-Marie Wennberg, Olle Larkö et al.
Lasers in Medical Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fluorescence contrast and threshold limit: implications for photodynamic diagnosis of basal cell carcinoma
Marica B Ericson, Carin Sandberg, F. Gudmundson, A. Rosén, Olle Larkö et al.
Journal of Photochemistry and Photobiology. B: Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanofluidic networks based on surfactant membrane technology
A. Karlsson, M. Karlsson, R. Karlsson, Kristin Sott, A. Lundqvist et al.
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanotube-vesicle networks with functionalized membranes and interiors
M. Davidson, M. Karlsson, J. Sinclair, Kristin Sott, Owe Orwar
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Macro- and microscopic properties of nonaqueous proton conducting membranes based on PAN.
D Satolli, M.A. Navarra, S Panero, B Scrosati, Denis Ostrovskii et al.
Journal of the Electrochemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dielectric relaxation, ionic conductivity and thermal studies of the gel polymer electrolyte system PAN/EC/PC/LiTFSI
P. A R D Jayathilaka, M. A K L Dissanayake, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Solid State Ionics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of concentration and grain size of alumina filler on the ionic conductivity enhancement of the (PEO)9LiCF3SO3:Al2O3 composite polymer electrolyte
M. A K L Dissanayake, P. A R D Jayathilaka, R. S P Bokalawala, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Journal of Power Sources, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Visar 1961 - 1970 av 2036

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=197&selectedTab=3&pageNumber=2&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2020-01-28