Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Influence of interfacial magnetic ordering and field-cooling effect on perpendicular exchange bias and magnetoresistance in nanoporous IrMn/ Co/Pd films
W. B. Wu, J. Kasiuk, T. N. A. Nguyen, J. Przewoznik, J. Fedotova et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained coherent spin wave emission using frequency combs
Shreyas Muralidhar, Ahmad Awad, Ademir F. Alemán Hernández, Roman Khymyn, Mykola Dvornik et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-polaronic effects in electric shuttling in a single molecule transistor with magnetic leads
O. A. Ilinskaya, D. Radic, H. C. Park, I. V. Krive, Robert I. Shekhter et al.
Physica E-Low-Dimensional Systems & Nanostructures, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanoscale magnetophotonics
N. Maccaferri, I. Zubritskaya, I. Razdolski, I. A. Chioar, V. Belotelov et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn + with Iodomethane
M. Yang, H. Wu, B. Huang, Z. Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entanglement content of many-body states via concurrence, negativity and schmidt gap
S. Bose, A. Bayat, Henrik Johannesson, P. Sodano
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum thermodynamics at impurity quantum phase transitions
A. Bayat, G. De Chiara, T. J. G. Apollaro, S. Paganelli, Henrik Johannesson et al.
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model-independent inference of laser intensity
Tom Blackburn, E. Gerstmayr, S. P. D. Mangles, Mattias Marklund
Physical Review Accelerators and Beams, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DECAY DYNAMICS IN MOLECULAR BEAMS
Klavs Hansen
Mass Spectrometry Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 104

Namn Titel Telefon E-post
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Lindberg, Nina Administratör nina.lindberg@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare 031-786 9174 himanshu.fulara@physics.gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 104

Visar 1921 - 1930 av 2077

2004

Topics in the Foundations of Quantum Theory and Relativity
Hans Westman
Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

Graphite and some alkali metal-graphite systems studied by photoelectron spectroscopy
Theresa Kihlgren
Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

Photoemission Studies of Layered Materials and Alkali Metal Intercalation
Sven E Stoltz
Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

Aspects of M-theory. Supergravity, duality and noncommutativity
Henric Larsson
Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

Nonlinear Resonance in the Accretion Disk of a Millisecond Pulsar
W. Kluzniak, Marek A Abramowicz, S. Kato, W.H. Lee, N. Stergioulas
The Astrophysical Journal Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gene-history correlation and population structure.
Anders Eriksson, Bernhard Mehlig
Physical biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1921 - 1930 av 2077

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?