Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Radiative cooling of cationic carbon clusters, CN+, N=8,10,13-16
Fuqiang Chen, Naoko Kono, R. Suzuki, Takeshi Furukawa, H. Tanuma et al.
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure-Specific Vibrational Modes of Isolated Biomolecules Studied with Mid- and Far-Infrared Laser Spectroscopy
Vasyl Yatsyna
Gothenburg, Department of Physics, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Mathematics, measurement and experience of rotations around three axes
Ann-Marie Pendrill
European Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stability of small cationic platinum clusters
P. Ferrari, Klavs Hansen, P. Lievens, E. Janssens
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optimizing Ti:Sapphire laser for quantitative biomedical imaging
Jeemol James, Hanna Thomsen, Dag Hanstorp, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, Sebastian Rothe et al.
Progress in Biomedical Optics and Imaging - Proceedings of SPIE. 1049824 , SPIE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Terahertz emission from laser-driven gas plasmas: a plasmonic point of view
I. Thiele, B. Zhou, A. Nguyen, Evgeniya O. Smetanina, R. Nuter et al.
Optica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spatial mapping of torques within a spin Hall nano-oscillator
T. M. Spicer, P. S. Keatley, T. H. J. Loughran, Mykola Dvornik, Ahmad Awad et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relative velocities in bidisperse turbulent aerosols: Simulations and theory
Akshay Bhatnagar, Kristian Gustavsson, Bernhard Mehlig, Dhrubaditya Mitra
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Suppression of superfluid stiffness near a Lifshitz-point instability to finite-momentum superconductivity
Jonatan Wårdh, Brian Andersen, Mats Granath
Physical Review B Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 82

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Jonas Doktorand 031-786 9177 jonas.andersson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Chang, Kelken Forskare 031-786 9151 kelken.chang@physics.gu.se
Chen, Hongqi Forskare 031-786 9145 hongqi.chen@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Edlund, Erik Forskare erik.edlund@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Faridi, Asim Postdoktor 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadóttir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Hult Roos, Andreas Doktorand 031-786 9177 andreas.hult.roos@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Koulentianos, Dimitris Doktorand 031-786 9023 dimitris.koulentianos@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Lu, Di Postdoktor 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Postdoktor 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Magazzu, Alessandro Postdoktor 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 82

Visar 1891 - 1898 av 1898

2001

Universal eigenvector statistics in a quantum scattering ensemble
M. Santer, Bernhard Mehlig
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spectral correlations: understanding oscillatory deviations from random matrix theory
Bernhard Mehlig, M. Wilkinson
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Semiclassical trace formulae using coherent states
Bernhard Mehlig, M. Wilkinson
Annalen der Physik (Leipzig), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Absorption of radiation in thin metallic films with ballistic electron dynamics
M. Santer, Bernhard Mehlig
Physica E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Signature of ballistic effects in disordered conductors
Ville Uski, Bernhard Mehlig, Michael Schreiber
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Collective versus single-particle effects in the optical spectra of finite electronic quantum systems
M. Santer, Bernhard Mehlig
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1891 - 1898 av 1898

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?