Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Condensational and Collisional Growth of Cloud Droplets in a Turbulent Environment
X. Y. Li, A. Brandenburg, G. Svensson, N. E. L. Haugen, Bernhard Mehlig et al.
Journal of the Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transport signatures of symmetry protection in 1D Floquet topological insulators
Oleksandr Balabanov, Henrik Johannesson
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The mechanical behavior of polylactic acid (PLA) films: fabrication, experiments and modelling
S.M. Mirkhalaf, M. Fagerström
Mechanics of Time-Dependent Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Micromechanics of oriented semi-crystalline polymers: from structure to properties
J.A.W. van Dommelen, S.M. Mirkhalaf, J. Furmanski, L.E. Govaert
Bulletin of the American Physical Society, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Continuum and Multiscale Modeling of Rubber Toughened Glassy Polymers at Finite Strains
B.P. Ferreira, S.M. Mirkhalaf, F.M.A. Pires
US National Congress on Computational Mechanics (USNCCM15), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A finite-strain elasto-vicoplastic model for rubber toughened glassy polymers: Formulation and Validation
B.P. Ferreira, S.M. Mirkhalaf, F.M.A. Pires
Computational Methods in Multi-scale, Multi-uncertainty and Multi-physics Problems (CM4P), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Micromechanics-based modelling of elastic and elastoplastic behaviour of short fibre composites
S.M. Mirkhalaf, E.H. Eggels, T.J.H. van Beurden, A.T. Anantharanga, F. Larsson et al.
Digimat Users’ conference, Digimat Users' conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 90

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor Emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor Emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 90

Visar 1871 - 1880 av 2035

2004

On the quantum phase operator for coherent states
Bo-Sture Skagerstam, BA Bergsjordet
PHYSICA SCRIPTA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the preparation of pure states in resonant microcavities
Per K Rekdal, Bo-Sture Skagerstam, Peter L Knight
JOURNAL OF MODERN OPTICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural properties of relaxed Ge buffer layers on Si(001): effect of layer thickness and low temperature Si initial buffer
Tobias Myrberg, AP Jacob, O. Nur, M Friesel, M Willander et al.
JOURNAL OF MATERIALS SCIENCE-MATERIALS IN ELECTRONICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison between the many-body perurbative and Green's-function approaches for calculating electron binding energies and affinities: Brueckner and Dyson orbitals
Ingvar Lindgren
Fundamental World of Quantum Chemistry, III. (Eds E. J. Brändas and E. S. Kryacho), Kapitel i bok 2004
Kapitel i bok

The Covariant-Evolution-Operator Method in Bound-State QED
Ingvar Lindgren, Sten Salomonson, Björn Åsén
Physics Reports , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differentiability in density-functional theory: Further study of the locality theorem
Ingvar Lindgren, Sten Salomonson
Physical Review A , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The importance of discovering A 3:2 twin-peak quasi-periodic oscillation in an ultraluminous X-ray source, or how to solve the puzzle of intermediate-mass black holes
Marek A Abramowicz, Wlodek Kluzniak, Jeffrey E. McClintock, Ronald A. Remillard
Astrophysical Journal, Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1871 - 1880 av 2035

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=188&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D195%26selectedTab%3D3
Utskriftsdatum: 2020-01-25