Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Deep Q-learning decoder for depolarizing noise on the toric code
David Fitzek, Mattias Eliasson, Anton Frisk Kockum, Mats Granath
Physical Review Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Complex modulus and compliance for airway smooth muscle cells
Peter Berntsen, Thomas Ericsson, Jan Swenson, Lennart Sjögren
Physical Review E. Statistical, Nonlinear, and Soft Matter Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fast collisional electron heating and relaxation in thin foils driven by a circularly polarized ultraintense short-pulse laser
A. Sundstrom, L. Gremillet, Evangelos Siminos, I. Pusztai
Journal of Plasma Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn+ with Iodomethane
Mengzhou Yang, Haiming Wu, Benben Huang, Zhixun Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure of Proton-Bound Methionine and Tryptophan Dimers in the Gas Phase Investigated with IRMPD Spectroscopy and Quantum Chemical Calculations.
Åke Andersson, Mathias Poline, Meena Kodambattil, Oleksii Rebrov, Estelle Loire et al.
The journal of physical chemistry. A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reduced spin torque nano-oscillator linewidth using He + irradiation
Jiang Sheng , Roman Khymyn, Sunjae Chung, Q. Tuan Le, Liza Herrera Diez et al.
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Operating a cesium sputter source in a pulsed mode
J. Blahins, Tobias Leopold, A. Apsitis, U. Berzins, A. Ubelis et al.
Review of Scientific Instruments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Complex modulus and compliance for airway smooth muscle cells
P. Berntsen, Thomas Ericsson, J. Swenson, Lennart Sjögren
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Delayed correlations improve the reconstruction of the brain connectome
Mite Mijalkov, Joana B. Pereira, Giovanni Volpe
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Virtual genetic diagnosis for familial hypercholesterolemia powered by machine learning.
Ana Pina, Saga Helgadottir, Rosellina Margherita Mancina, Chiara Pavanello, Carlo Pirazzi et al.
European journal of preventive cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 98

Namn Titel Telefon E-post
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Sjösten, Gustaf Forskningsassistent gustaf.sjosten@gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Lindberg, Nina Administratör nina.lindberg@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 98

Visar 161 - 170 av 2064

2018

Spatial mapping of torques within a spin Hall nano-oscillator
T. M. Spicer, P. S. Keatley, T. H. J. Loughran, Mykola Dvornik, Ahmad Awad et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tuning phototactic robots with sensorial delays
Maximilian Leyman, Freddie Ogemark, Jan Wehr, Giovanni Volpe
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Går det att mäta bollkänsla?
Pär Rylander, Magnus Karlsteen, Konstantin Kougioumtzis
Idrott och kunskap. Forskning och utveckling inom idrotten. För tränare och resurspersoner inom idrotten , Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Single-chip Implementation of LVDT Signal Conditioning
Lars Bengtsson
American Journal of Sensor Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Solar Module Using Dye-Sensitized Solar Cells
M. H. Buraidah, L. P. Teo, S. Shah, M. A. Careem, Ingvar Albinsson et al.
2018 20TH ANNIVERSARY INTERNATIONAL CONFERENCE ON TRANSPARENT OPTICAL NETWORKS (ICTON), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Spinning and tumbling of micron-sized triangles in a micro-channel shear flow
Johan Fries, M. V. Kumar, B.M. Mihiretie, Dag Hanstorp, Bernhard Mehlig
Physics of Fluids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A remote laboratory for optical levitation of charged droplets
D. Galan, Oscar Isaksson, Mats Rostedt, Jonas Enger, Dag Hanstorp et al.
European Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Two studies using space sports in education and outreach – Sailing on Titan and Equestrian Sports on Mars
Maria Sundin, Petra Andersson, Christian Finnsgård, Lars Larsson, Ron Miller
XXXth General Assembly of the International Astronomical Union, Vienna, August 20-31, 2018, Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Two studies using space sports in education and outreach - Sailing on Titan and Equestrian Sports on Mars
Maria Sundin, Petra Andersson, Christian Finnsgård
Astronomy in Focus, Volume 1 XXIXth IAU General Assembly, August 2015 Piero Benvenuti, ed., Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Mechanically driven spin-orbit-active weak links
Mats Jonson, Robert I. Shekhter, O. Entin-Wohlman, A. Aharony, H. C. Park et al.
Fizika Nizkikh Temperatur, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 161 - 170 av 2064

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=17&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fenglish%252Fabout-the-department%252F%253FpublicationPageNumber%253D9%2526selectedTab%253D3%2526languageId%253D100001%2526disableRedirect%253Dtrue%2526returnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fwww.physics.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%25253FsortBy%25253DphoneNumber%252526selectedTab%25253D2%252526publicationPageNumber%25253D4%252526print%25253Dtrue%2526sortBy%253DphoneNumber%2526print%253Dtrue%26publicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100001%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100001%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FsortBy%253DphoneNumber%2526selectedTab%253D2%2526publicationPageNumber%253D4%2526print%253Dtrue%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2020-06-01