Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Theoretical studies of infrared signatures of proton‐bound amino acid dimers with homochiral and heterochiral moieties
Mathias Poline, Oleksii Rebrov, Mats Larsson, Vitali Zhaunerchyk
Chirality, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The electron affinity of astatine
David Leimbach, Julia Karls, Yangyang Guo, Rizwan Ahmed, Jochen Ballof et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Virtual genetic diagnosis for familial hypercholesterolemia powered by machine learning.
Ana Pina, Saga Helgadottir, Rosellina Margherita Mancina, Chiara Pavanello, Carlo Pirazzi et al.
European journal of preventive cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spontaneous electron emission from hot silver dimer anions: Breakdown of the Born-Oppenheimer approximation
Emma K. Anderson, Alice F. Schmidt-May, P. K. Najeeb, Gustav Eklund, C. K. Chartkunchand et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deep Q-learning decoder for depolarizing noise on the toric code
David Fitzek, Mattias Eliasson, Anton Frisk Kockum, Mats Granath
Physical Review Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Question-to-Learn Science in Higher Education: A Quantitative Study
Lars Bengtsson
Higher Education Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optical Bloch modeling of femtosecond-laser-induced electron dynamics in dielectrics
Evgeniya O. Smetanina, P. G. D. Martinez, I. Thiele, B. Chimier, A. Bourgeade et al.
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rotationally Resolved Excitation Spectra Measured by Slow Electron Detachment from Si-2(-)
S. Iida, S. Kuma, J. Matsumoto, T. Furukawa, H. Tanuma et al.
Journal of Physical Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropic dynamics of a self-assembled colloidal chain in an active bath
M. S. Aporvari, M. Utkur, E. U. Saritas, Giovanni Volpe, J. Stenhammar
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 100

Namn Titel Telefon E-post
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Universitetslektor, biträdande tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Faniayeu, Ihar Postdoktor ihar.faniayeu@physics.gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Behera, Nilamani Postdoktor nilamani.behera@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 100

Visar 121 - 130 av 2084

2019

DC spin generation by junctions with AC driven spin-orbit interaction
Mats Jonson, Robert I. Shekhter, O. Entin-Wohlman, A. Aharony, H. C. Park et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tuning exchange-dominated spin-waves using lateral current spread in nanocontact spin-torque nano-oscillators
Masoumeh Fazlali, S. A. H. Banuazizi, Martina Ahlberg, Mykola Dvornik, S. R. Sani et al.
Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum error correction for the toric code using deep reinforcement learning
Philip Andreasson, Joel Johansson, Simon Liljestrand, Mats Granath
Quantum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Laser-Particle Collider for Multi-GeV Photon Production
J. Magnusson, Arkady Gonoskov, Mattias Marklund, T. Z. Esirkepov, J. K. Koga et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colloidal particle aggregation in three dimensions
H. Habel, Aila Särkkä, Mats Rudemo, Charlotte Hamngren Blomqvist, E. Olsson et al.
Journal of Microscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The ILIAMS project - An RFQ ion beam cooler for selective laser photodetachment at VERA
M. Martschini, Dag Hanstorp, J. Lochner, C. Marek, A. Priller et al.
Nuclear Instruments & Methods in Physics Research Section B-Beam Interactions with Materials and Atoms, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Raman Tweezers for Small Microplastics and Nanoplastics Identification in Seawater
R. Gillibert, G. Balakrishnan, Q. Deshoules, M. Tardivel, Alessandro Magazzu et al.
Environmental Science & Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comment to Alessandra Candian, Junfeng Zhen, and Alexander G. G. M. Tielens; The Aromatic Universe, Physics Today 71(11), 38 (2018)
Klavs Hansen, Piero Ferrari
Physics today, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Measurement of anomalous diffusion using recurrent neural networks
S. Bo, Falko Schmidt, R. Eichhorn, Giovanni Volpe
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Var kritisk när politiker hänvisar till "forskning".
Lars Bengtsson
Göteborgsposten, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Visar 121 - 130 av 2084

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=13&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FsortBy%253DphoneNumber%2526selectedTab%253D2%2526print%253Dtrue%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2020-08-14