Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Importance of fluid inertia for the orientation of spheroids settling in turbulent flow
M. Z. Sheikh, Kristian Gustavsson, D. Lopez, E. Leveque, Bernhard Mehlig et al.
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theoretical studies of infrared signatures of proton‐bound amino acid dimers with homochiral and heterochiral moieties
Mathias Poline, Oleksii Rebrov, Mats Larsson, Vitali Zhaunerchyk
Chirality, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nonreciprocal spin pumping damping in asymmetric magnetic trilayers
Y. Pogoryelov, M. Pereiro, S. Jana, A. Kumar, S. Akansel et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Attosecond pulse shaping using a seeded free-electron laser
Praveen Kumar Maroju, Cesare Grazioli, Michele Di Fraia, Matteo Moioli, Dominik Ertel et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking attosecond electronic coherences using phase-manipulated extreme ultraviolet pulses
Andreas Wituschek, Lukas Bruder, Enrico Allaria, Ulrich Bangert, Marcel Binz et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chiral excitations of magnetic droplet solitons driven by their own inertia
M. Mohseni, D. R. Rodrigues, M. Saghafi, S. Chung, Martina Ahlberg et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fractal catastrophes
Jan Meibohm, Kristian Gustavsson, J. Bec, Bernhard Mehlig
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhancement of laser-driven ion acceleration in non-periodic nanostructured targets
J. Ferri, I. Thiele, Evangelos Siminos, L. Gremillet, Evgeniya O. Smetanina et al.
Journal of Plasma Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation beaming in the quantum regime
Tom Blackburn, D. Seipt, S. S. Bulanov, Mattias Marklund
Physical Review A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringvall.moberg@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor Emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Universitetslektor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Åkerman, Bengt Johan Professor 031-786 9147 johan.akerman@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Giske, Johanna Studievägledare johanna.giske@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 95

Visar 1 - 10 av 2041

2020

Importance of fluid inertia for the orientation of spheroids settling in turbulent flow
M. Z. Sheikh, Kristian Gustavsson, D. Lopez, E. Leveque, Bernhard Mehlig et al.
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theoretical studies of infrared signatures of proton‐bound amino acid dimers with homochiral and heterochiral moieties
Mathias Poline, Oleksii Rebrov, Mats Larsson, Vitali Zhaunerchyk
Chirality, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nonreciprocal spin pumping damping in asymmetric magnetic trilayers
Y. Pogoryelov, M. Pereiro, S. Jana, A. Kumar, S. Akansel et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Attosecond pulse shaping using a seeded free-electron laser
Praveen Kumar Maroju, Cesare Grazioli, Michele Di Fraia, Matteo Moioli, Dominik Ertel et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking attosecond electronic coherences using phase-manipulated extreme ultraviolet pulses
Andreas Wituschek, Lukas Bruder, Enrico Allaria, Ulrich Bangert, Marcel Binz et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chiral excitations of magnetic droplet solitons driven by their own inertia
M. Mohseni, D. R. Rodrigues, M. Saghafi, S. Chung, Martina Ahlberg et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fractal catastrophes
Jan Meibohm, Kristian Gustavsson, J. Bec, Bernhard Mehlig
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhancement of laser-driven ion acceleration in non-periodic nanostructured targets
J. Ferri, I. Thiele, Evangelos Siminos, L. Gremillet, Evgeniya O. Smetanina et al.
Journal of Plasma Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation beaming in the quantum regime
Tom Blackburn, D. Seipt, S. S. Bulanov, Mattias Marklund
Physical Review A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2041

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=1&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253Fprint%253Dtrue%2526sortBy%253Demail%2526selectedTab%253D2%2526feedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fwww.physics.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526recipientName%253DM%2525E5ns%252BHenningson%2526encodedEmail%253DbWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U%26print%3Dtrue%26sortBy%3Demail%26feedbackForm%3Dtrue%26encodedEmail%3DbWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&sortBy=email&feedbackForm=true&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-02-21