Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Vibrational Autodetachment from Anionic Nitroalkane Chains - From Molecular Signatures to Thermionic Emission
Christopher Adams, Klavs Hansen, J. Mathias Weber
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-orbit torque–driven propagating spin waves
Himanshu Fulara, Mohammad Zahedinejad, Roman Khymyn, Ahmad Awad, Shreyas Muralidhar et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Competition between folded and extended structures of alanylalanine (Ala-Ala) in a molecular beam
Vasyl Yatsyna, Ranim Mallat, T. Gorn, M. Schmitt, Raimund Feifel et al.
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Geometrically frustrated anisotropic four-leg spin-1/2 nanotube
Rouhollah Jafari, S. Mahdavifar, A. Akbari
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Orbital Angular Momentum Coupling in Elastic Photon-Photon Scattering
R. Aboushelbaya, K. Glize, A. F. Savin, M. Mayr, B. Spiers et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Räkna med häst
Maria Sundin
Fysikaktuellt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

An Ion Beam Guidance Control Tool
Lars Bengtsson
Proceedings of the 5th International Conference on Sensors and Electronic Instrumentation Advances, International Frequency Sensor Association (IFSA) Publishing, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Plasmon-enhanced magneto-optical detection of single-molecule magnets
F. Pineider, Esteban Pedrueza-Villalmanzo, M. Serri, Addis Mekonnen Adamu, Evgeniya O. Smetanina et al.
Materials Horizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Fragmentation Dynamics of Simple Organic Molecules of Astrochemical Interest Interacting with VUV Photons
Stefano Falcinelli, Franco Vecchiocattivi, Fernando Pirani, Michele Alagia, Luca Schio et al.
ACS Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 86

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Chang, Kelken Forskare 031-786 9151 kelken.chang@physics.gu.se
Chen, Hongqi Forskare 031-786 9145 hongqi.chen@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Faridi, Asim Postdoktor 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 86

Visar 71 - 80 av 1975

2019

Conformational Preferences of Isolated Glycylglycine (Gly-Gly) Investigated with IRMPD-VUV Action Spectroscopy and Advanced Computational Approaches
Vasyl Yatsyna, Ranim Mallat, Tim Gorn, Michael Schmitt, Raimund Feifel et al.
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiative cooling of cationic carbon clusters, CN+, N=8,10,13-16
Fuqiang Chen, Naoko Kono, R. Suzuki, Takeshi Furukawa, H. Tanuma et al.
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High efficiency dye-sensitized solar cell based on a novel gel polymer electrolyte containing RbI and tetrahexylammonium iodide (Hex(4)NI) salts and multi-layered photoelectrodes of TiO2 nanoparticles
Tmwj Bandara, L. A. DeSilva, J. L. Ratnasekera, K. H. Hettiarachchi, A. P. Wijerathna et al.
Renewable & Sustainable Energy Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Orienteringskurser i astronomi
Maria Sundin
Svenska astronomiska sällskapet 100 år, Övrigt 2019
Övrigt

Micromagnetic modeling of terahertz oscillations in an antiferromagnetic material driven by the spin Hall effect
V. Puliafito, Roman Khymyn, M. Carpentieri, B. Azzerboni, V. Tiberkevich et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mathematics, measurement and experience of rotations around three axes
Ann-Marie Pendrill
European Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Spatial mapping of torques within a spin Hall nano-oscillator
T. M. Spicer, P. S. Keatley, T. H. J. Loughran, Mykola Dvornik, Ahmad Awad et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tuning phototactic robots with sensorial delays
Maximilian Leyman, Freddie Ogemark, Jan Wehr, Giovanni Volpe
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1975

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=8&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2019-10-15