Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Nanoscale magnetophotonics
N. Maccaferri, I. Zubritskaya, I. Razdolski, I. A. Chioar, V. Belotelov et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn + with Iodomethane
M. Yang, H. Wu, B. Huang, Z. Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entanglement content of many-body states via concurrence, negativity and schmidt gap
S. Bose, A. Bayat, Henrik Johannesson, P. Sodano
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum thermodynamics at impurity quantum phase transitions
A. Bayat, G. De Chiara, T. J. G. Apollaro, S. Paganelli, Henrik Johannesson et al.
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model-independent inference of laser intensity
Tom Blackburn, E. Gerstmayr, S. P. D. Mangles, Mattias Marklund
Physical Review Accelerators and Beams, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DECAY DYNAMICS IN MOLECULAR BEAMS
Klavs Hansen
Mass Spectrometry Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation reaction in electron-beam interactions with high-intensity lasers
Tom Blackburn
Reviews of Modern Plasma Physics, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Question-to-Learn Science in Higher Education: A Quantitative Study
Lars Bengtsson
Higher Education Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transmission of low-energy Cl- ions through Al2O3 insulating nanocapillaries
S. Ha, W. M. Zhang, Y. M. Xie, P. F. Li, B. Jin et al.
Acta Physica Sinica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 104

Namn Titel Telefon E-post
Åkerman, Bengt Johan Professor 031-786 9147 johan.akerman@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Giske, Johanna Studievägledare 031-786 9143 johanna.giske@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Hammar, Karl Projektassistent karl.hammar@gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Zahedinejad, Mohammad Postdoktor 031-786 9146 mohammad.zahedinejad@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Lindberg, Nina Administratör nina.lindberg@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Wallin Hybelius, Patrik Projektassistent patrik.wallin.hybelius@gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Shekhter, Robert Professor Emeritus 031-786 9158 robert.shekhter@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se

Visar 51 - 100 av 104

Visar 31 - 40 av 2073

2020

Visualization of relativistic laser pulses in underdense plasma
M. B. Schwab, Evangelos Siminos, T. Heinemann, D. Ullmann, F. Karbstein et al.
Physical Review Accelerators and Beams, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unsupervised learning using topological data augmentation
Oleksandr Balabanov, Mats Granath
PHYSICAL REVIEW RESEARCH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perspective: plasmon antennas for nanoscale chiral chemistry
Esteban Pedrueza-Villalmanzo, F. Pineider, Alexandre Dmitriev
Nanophotonics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Size and Refractive Index Determination of Subwavelength Particles and Air Bubbles by Holographic Nanoparticle Tracking Analysis
Daniel Midtvedt, F. Eklund, E. Olsen, B. Midtvedt, J. Swenson et al.
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking attosecond electronic coherences using phase-manipulated extreme ultraviolet pulses
Andreas Wituschek, Lukas Bruder, Enrico Allaria, Ulrich Bangert, Marcel Binz et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Importance of fluid inertia for the orientation of spheroids settling in turbulent flow
M. Z. Sheikh, Kristian Gustavsson, D. Lopez, E. Leveque, Bernhard Mehlig et al.
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theoretical studies of infrared signatures of proton‐bound amino acid dimers with homochiral and heterochiral moieties
Mathias Poline, Oleksii Rebrov, Mats Larsson, Vitali Zhaunerchyk
Chirality, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nonreciprocal spin pumping damping in asymmetric magnetic trilayers
Y. Pogoryelov, M. Pereiro, S. Jana, A. Kumar, S. Akansel et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chiral excitations of magnetic droplet solitons driven by their own inertia
M. Mohseni, D. R. Rodrigues, M. Saghafi, S. Chung, Martina Ahlberg et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fractal catastrophes
Jan Meibohm, Kristian Gustavsson, J. Bec, Bernhard Mehlig
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 2073

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=4&selectedTab=3&sortBy=email&pageNumber=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.physics.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26recipientName%3DM%25E5ns%2BHenningson%26encodedEmail%3DbWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-07-06