Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Enhanced target normal sheath acceleration using colliding laser pulses
J. Ferri, Evangelos Siminos, T. Fülöp
Communications Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Take-Home Exams in Higher Education: A systematic Review
Lars Bengtsson
Education Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Description of unimolecular reaction rates of Lennard-Jones clusters
Klavs Hansen
J. Phys. B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-orbit torque–driven propagating spin waves
Himanshu Fulara, Mohammad Zahedinejad, Roman Khymyn, Ahmad Awad, Shreyas Muralidhar et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiative cooling of size-selected gas phase clusters
Piero Ferrari, Ewald Janssens, Peter Lievens, Klavs Hansen
International reviews in physical chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triple ionization of HCl via states with a 2p core hole
J. H. D. Eland, Raimund Feifel
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vibrational Autodetachment from Anionic Nitroalkane Chains - From Molecular Signatures to Thermionic Emission
Christopher Adams, Klavs Hansen, J. Mathias Weber
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subterahertz ferrimagnetic spin-transfer torque oscillator
I. Lisenkov, Roman Khymyn, Johan Åkerman, N. X. Sun, B. A. Ivanov
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coulomb effects on thermally induced shuttling of spin-polarized electrons
O. A. Ilinskaya, A. D. Shkop, D. Radic, H. C. Park, I. V. Krive et al.
Low Temperature Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alignment of Nonspherical Active Particles in Chaotic Flows
M. Borgnino, Kristian Gustavsson, F. De Lillo, G. Boffetta, M. Cencini et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 88 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Pérez-García, Laura Doktorand laura.perez-garcia@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Mojica Benavides, Martin Doktorand/​projektassistent 031-786 9126 martin.mojica@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Zahedinejad, Mohammad Postdoktor 031-786 9146 mohammad.zahedinejad@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Postdoktor mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare 031-786 9136 niklas.lindahl@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Talaee, Omid Doktorand 031-786 9023 omid.talaee@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör 031-786 9169 pernilla.larsson@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Ringstedt, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.ringstedt@physics.gu.se
Zhaunerchyk, Vitali Universitetslektor 031-786 9150 vitali.zhaunerchyk@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Forskare yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se

Visar 51 - 88 av 88

Visar 81 - 90 av 1984

2019

Radiative cooling of cationic carbon clusters, CN+, N=8,10,13-16
Fuqiang Chen, Naoko Kono, R. Suzuki, Takeshi Furukawa, H. Tanuma et al.
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High efficiency dye-sensitized solar cell based on a novel gel polymer electrolyte containing RbI and tetrahexylammonium iodide (Hex(4)NI) salts and multi-layered photoelectrodes of TiO2 nanoparticles
Tmwj Bandara, L. A. DeSilva, J. L. Ratnasekera, K. H. Hettiarachchi, A. P. Wijerathna et al.
Renewable & Sustainable Energy Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Orienteringskurser i astronomi
Maria Sundin
Svenska astronomiska sällskapet 100 år, Övrigt 2019
Övrigt

Micromagnetic modeling of terahertz oscillations in an antiferromagnetic material driven by the spin Hall effect
V. Puliafito, Roman Khymyn, M. Carpentieri, B. Azzerboni, V. Tiberkevich et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mathematics, measurement and experience of rotations around three axes
Ann-Marie Pendrill
European Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Spatial mapping of torques within a spin Hall nano-oscillator
T. M. Spicer, P. S. Keatley, T. H. J. Loughran, Mykola Dvornik, Ahmad Awad et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tuning phototactic robots with sensorial delays
Maximilian Leyman, Freddie Ogemark, Jan Wehr, Giovanni Volpe
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Går det att mäta bollkänsla?
Pär Rylander, Magnus Karlsteen, Konstantin Kougioumtzis
Idrott och kunskap. Forskning och utveckling inom idrotten. För tränare och resurspersoner inom idrotten , Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 81 - 90 av 1984

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?