Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Condensational and Collisional Growth of Cloud Droplets in a Turbulent Environment
X. Y. Li, A. Brandenburg, G. Svensson, N. E. L. Haugen, Bernhard Mehlig et al.
Journal of the Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transport signatures of symmetry protection in 1D Floquet topological insulators
Oleksandr Balabanov, Henrik Johannesson
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Observation of FRET in collision of droplets
Soumya Radhakrishnan, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, P. T. Bhaskaran, Dag Hanstorp
Optical Trapping and Optical Micromanipulation XVI. Proceedings Volume 11083. SPIE Nanoscience + Engineering, 2019, San Diego, California, United States, SPIE, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Kondo effect in a Aharonov-Casher interferometer
A. V. Parafilo, L. Y. Gorelik, M. N. Kiselev, H. C. Park, Robert I. Shekhter
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of deposited energy density and impact ionization in the processes of femtosecond laser-matter interaction in solids: scaling from visible to mid-IR
E. A. Migal, E. I. Mareev, Evgeniya O. Smetanina, G. Duchateau, F. V. Potemkin
Nonlinear Optics and Applications XI. Proceedings Vol. 11026. SPIE OPTICS + OPTOELECTRONICS, 1-4 April 2019, SPIE, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The psychometric properties of a newly developed instrument to objectively measure ball handling skills
Konstantin Kougioumtzis, Pär Rylander, Magnus Karlsteen
Paper at the Building Bridges for Physical Activity and Sport. AIESEP International Conference 19-22/6, Adelphi University, Garden City, New York., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Zermelo's problem: Optimal point-to-point navigation in 2D turbulent flows using reinforcement learning
L. Biferale, F. Bonaccorso, M. Buzzicotti, P. C. Di Leoni, K Gustavsson
Chaos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 89

Namn Titel Telefon E-post
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Callegari, Agnese Projektledare agnese.callegari@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor Emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Universitetslektor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare himanshu.fulara@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Adjungerad universitetslektor ingela.bursjoo@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand/​projektassistent 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Åkerman, Bengt Johan Professor 031-786 9147 johan.akerman@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 89

Visar 1 - 10 av 2011

2020

Condensational and Collisional Growth of Cloud Droplets in a Turbulent Environment
X. Y. Li, A. Brandenburg, G. Svensson, N. E. L. Haugen, Bernhard Mehlig et al.
Journal of the Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thermal damping of odd-even effects in gold clusters
Klavs Hansen
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transport signatures of symmetry protection in 1D Floquet topological insulators
Oleksandr Balabanov, Henrik Johannesson
Journal of Physics-Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Observation of FRET in collision of droplets
Soumya Radhakrishnan, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, P. T. Bhaskaran, Dag Hanstorp
Optical Trapping and Optical Micromanipulation XVI. Proceedings Volume 11083. SPIE Nanoscience + Engineering, 2019, San Diego, California, United States, SPIE, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Kondo effect in a Aharonov-Casher interferometer
A. V. Parafilo, L. Y. Gorelik, M. N. Kiselev, H. C. Park, Robert I. Shekhter
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of deposited energy density and impact ionization in the processes of femtosecond laser-matter interaction in solids: scaling from visible to mid-IR
E. A. Migal, E. I. Mareev, Evgeniya O. Smetanina, G. Duchateau, F. V. Potemkin
Nonlinear Optics and Applications XI. Proceedings Vol. 11026. SPIE OPTICS + OPTOELECTRONICS, 1-4 April 2019, SPIE, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The psychometric properties of a newly developed instrument to objectively measure ball handling skills
Konstantin Kougioumtzis, Pär Rylander, Magnus Karlsteen
Paper at the Building Bridges for Physical Activity and Sport. AIESEP International Conference 19-22/6, Adelphi University, Garden City, New York., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Zermelo's problem: Optimal point-to-point navigation in 2D turbulent flows using reinforcement learning
L. Biferale, F. Bonaccorso, M. Buzzicotti, P. C. Di Leoni, K Gustavsson
Chaos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2011

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?pageNumber=1&selectedTab=2&sortBy=email&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-01-18