Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Question-to-Learn Science in Higher Education: A Quantitative Study
Lars Bengtsson
Higher Education Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optical Bloch modeling of femtosecond-laser-induced electron dynamics in dielectrics
Evgeniya O. Smetanina, P. G. D. Martinez, I. Thiele, B. Chimier, A. Bourgeade et al.
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rotationally Resolved Excitation Spectra Measured by Slow Electron Detachment from Si-2(-)
S. Iida, S. Kuma, J. Matsumoto, T. Furukawa, H. Tanuma et al.
Journal of Physical Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropic dynamics of a self-assembled colloidal chain in an active bath
M. S. Aporvari, M. Utkur, E. U. Saritas, Giovanni Volpe, J. Stenhammar
Soft Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhanced skyrmion motion via strip domain wall
X. J. Xing, Johan Åkerman, Y. Zhou
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Out-of-equilibrium phase diagram of long-range superconductors
P. Uhrich, N. Defenu, Rouhollah Jafari, J. C. Halimeh
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Binary counter ion effects and dielectric behavior of iodide ion conducting gel-polymer electrolytes for high-efficiency quasi-solid-state solar cells
Tmwj Bandara, S. L. N. Senavirathna, H. M. N. Wickramasinghe, K. Vignarooban, L. A. De Silva et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Galactic centre gravitational-wave Messenger
Marek A Abramowicz, M. Bejger, É Gourgoulhon, O. Straub
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of interfacial magnetic ordering and field-cooling effect on perpendicular exchange bias and magnetoresistance in nanoporous IrMn/ Co/Pd films
W. B. Wu, J. Kasiuk, T. N. A. Nguyen, J. Przewoznik, J. Fedotova et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained coherent spin wave emission using frequency combs
Shreyas Muralidhar, Ahmad Awad, Ademir F. Alemán Hernández, Roman Khymyn, Mykola Dvornik et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 100

Namn Titel Telefon E-post
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Ringstedt, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.ringstedt@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Shekhter, Robert Professor Emeritus 031-786 9158 robert.shekhter@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Professor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Zahedinejad, Mohammad Postdoktor 031-786 9146 mohammad.zahedinejad@physics.gu.se
Zhaunerchyk, Vitali Universitetslektor 031-786 9150 vitali.zhaunerchyk@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Åkerman, Bengt Johan Professor 031-786 9147 johan.akerman@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se

Visar 51 - 100 av 100

Visar 81 - 90 av 2084

2019

A new fast time of flight detector for single ion counting to high flux radioactive beams at ISOLDE
S. Warren, T. Giles, C. M. Pequeno, Annie Ringvall-Moberg
Review of Scientific Instruments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The mechanical behavior of polylactic acid (PLA) films: fabrication, experiments and modelling
S.M. Mirkhalaf, M. Fagerström
Mechanics of Time-Dependent Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Micromechanics of oriented semi-crystalline polymers: from structure to properties
J.A.W. van Dommelen, S.M. Mirkhalaf, J. Furmanski, L.E. Govaert
Bulletin of the American Physical Society, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Zermelo's problem: Optimal point-to-point navigation in 2D turbulent flows using reinforcement learning
L. Biferale, F. Bonaccorso, M. Buzzicotti, P. C. Di Leoni, Kristian Gustafsson
Chaos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Femtosecond-resolved observation of the fragmentation of buckminsterfullerene following X-ray multiphoton ionization
N. Berrah, A. Sanchez-Gonzalez, Z. Jurek, R. Obaid, H. Xiong et al.
Nature Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Matter manipulation with extreme terahertz light: Progress in the enabling THz technology
Peter Salén, Martina Basini, Stefano Bonetti, János Hebling, Mikhail Krasilnikov et al.
Physics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Observation of FRET in collision of droplets
Soumya Radhakrishnan, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, P. T. Bhaskaran, Dag Hanstorp
Optical Trapping and Optical Micromanipulation XVI. Proceedings Volume 11083. SPIE Nanoscience + Engineering, 2019, San Diego, California, United States, SPIE, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Kondo effect in a Aharonov-Casher interferometer
A. V. Parafilo, L. Y. Gorelik, M. N. Kiselev, H. C. Park, Robert I. Shekhter
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of deposited energy density and impact ionization in the processes of femtosecond laser-matter interaction in solids: scaling from visible to mid-IR
E. A. Migal, E. I. Mareev, Evgeniya O. Smetanina, G. Duchateau, F. V. Potemkin
Nonlinear Optics and Applications XI. Proceedings Vol. 11026. SPIE OPTICS + OPTOELECTRONICS, 1-4 April 2019, SPIE, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The psychometric properties of a newly developed instrument to objectively measure ball handling skills
Konstantin Kougioumtzis, Pär Rylander, Magnus Karlsteen
Paper at the Building Bridges for Physical Activity and Sport. AIESEP International Conference 19-22/6, Adelphi University, Garden City, New York., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 81 - 90 av 2084

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FlanguageId%3D100001%26publicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26pageNumber%3D2%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26print%3Dtrue&publicationPageNumber=9&selectedTab=3&pageNumber=2&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-08-04