Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Nanoscale magnetophotonics
N. Maccaferri, I. Zubritskaya, I. Razdolski, I. A. Chioar, V. Belotelov et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn + with Iodomethane
M. Yang, H. Wu, B. Huang, Z. Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entanglement content of many-body states via concurrence, negativity and schmidt gap
S. Bose, A. Bayat, Henrik Johannesson, P. Sodano
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum thermodynamics at impurity quantum phase transitions
A. Bayat, G. De Chiara, T. J. G. Apollaro, S. Paganelli, Henrik Johannesson et al.
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model-independent inference of laser intensity
Tom Blackburn, E. Gerstmayr, S. P. D. Mangles, Mattias Marklund
Physical Review Accelerators and Beams, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DECAY DYNAMICS IN MOLECULAR BEAMS
Klavs Hansen
Mass Spectrometry Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation reaction in electron-beam interactions with high-intensity lasers
Tom Blackburn
Reviews of Modern Plasma Physics, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Question-to-Learn Science in Higher Education: A Quantitative Study
Lars Bengtsson
Higher Education Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transmission of low-energy Cl- ions through Al2O3 insulating nanocapillaries
S. Ha, W. M. Zhang, Y. M. Xie, P. F. Li, B. Jin et al.
Acta Physica Sinica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 103

Namn Titel Telefon E-post
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Lindberg, Nina Administratör nina.lindberg@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare 031-786 9174 himanshu.fulara@physics.gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 103

Visar 1951 - 1960 av 2073

2004

A Circumstellar Disk in a High-Mass Star-forming Region
Michele Pestalozzi
Astrophysical Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronic transport and consequences for material removal in ultrafst pulsed laser ablation of materials
Nadya Bulgakova, Razvan Stoian, Arkadi Rosenfeld, Ingolf Hertel, Eleanor E B Campbell
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model description of surface charging during ultrafast pulsed laser ablationof materials
Nadya Bulgakova, Razvan Stoian, Arkadi Rosenfeld, Eleanor E B Campbell, Ingolf Hertel
Applied Physics A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Energy distributions in multiple photon absorption experiments
Kirsten Mehlig, Klavs Hansen, Martin Hedén, Andreas Lassesson, Alexander Bulgakov et al.
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phosphorus cluster production by laser ablation
Alexander Bulgakov, O.F. Bobrenok, I Ozerov, Wladimir Marine, S Giorgio et al.
Applied Physics A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Current enhancement with alternating gate voltage in the Coulomb blockade regime of a single wall carbon nanotube
H.Y. Yu, DongSu Lee, S.S. Kim, B. Kim, SangWook Lee et al.
Applied Physics A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comment on Coulomb explosion in femtosecond laser ablation of Si(111)
Razvan Stoian, Arkadi Rosenfeld, Ingolf Hertel, Nadya Bulgakova, Eleanor E B Campbell
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Two colour pump-probe study and internal energy dependence of Rydberg state excitation
Mark Boyle, Martin Hedén, C.P. Schulz, Eleanor E B Campbell, Ingolf Hertel
Physical Review A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Band structure of charge-ordered doped antiferromagnets
Mats Granath
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Surface nanostructuring by implantation of cluster ions
Vladimir Popok, Sergei Prasalovich, Eleanor E B Campbell
Vacuum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1951 - 1960 av 2073

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?