Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Enhanced skyrmion motion via strip domain wall
X. J. Xing, Johan Åkerman, Y. Zhou
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Out-of-equilibrium phase diagram of long-range superconductors
P. Uhrich, N. Defenu, Rouhollah Jafari, J. C. Halimeh
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Binary counter ion effects and dielectric behavior of iodide ion conducting gel-polymer electrolytes for high-efficiency quasi-solid-state solar cells
Tmwj Bandara, S. L. N. Senavirathna, H. M. N. Wickramasinghe, K. Vignarooban, L. A. De Silva et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Galactic centre gravitational-wave Messenger
Marek A Abramowicz, M. Bejger, É Gourgoulhon, O. Straub
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of interfacial magnetic ordering and field-cooling effect on perpendicular exchange bias and magnetoresistance in nanoporous IrMn/ Co/Pd films
W. B. Wu, J. Kasiuk, T. N. A. Nguyen, J. Przewoznik, J. Fedotova et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained coherent spin wave emission using frequency combs
Shreyas Muralidhar, Ahmad Awad, Ademir F. Alemán Hernández, Roman Khymyn, Mykola Dvornik et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-polaronic effects in electric shuttling in a single molecule transistor with magnetic leads
O. A. Ilinskaya, D. Radic, H. C. Park, I. V. Krive, Robert I. Shekhter et al.
Physica E-Low-Dimensional Systems & Nanostructures, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanoscale magnetophotonics
N. Maccaferri, I. Zubritskaya, I. Razdolski, I. A. Chioar, V. Belotelov et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn + with Iodomethane
M. Yang, H. Wu, B. Huang, Z. Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Lindberg, Nina Administratör nina.lindberg@physics.gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Faniayeu, Ihar Postdoktor ihar.faniayeu@physics.gu.se
Hammar, Karl Projektassistent karl.hammar@gu.se
Orekhov, Alexei Projektassistent alexei.orekhov@gu.se
Wallin Hybelius, Patrik Projektassistent patrik.wallin.hybelius@gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Behera, Nilamani Postdoktor nilamani.behera@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 71 - 80 av 2081

2019

Conformational Preferences of Isolated Glycylglycine (Gly-Gly) Investigated with IRMPD-VUV Action Spectroscopy and Advanced Computational Approaches
Vasyl Yatsyna, Ranim Mallat, Tim Gorn, Michael Schmitt, Raimund Feifel et al.
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Employing machine learning for theory validation and identification of experimental conditions in laser-plasma physics
Arkady Gonoskov, E. Wallin, A. Polovinkin, I. Meyerov
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Take-Home Exams in Higher Education: A systematic Review
Lars Bengtsson
Education Sciences, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Optical isolation in magnetoplasmonic diffraction gratings
Rafael Cichelero, M. Kataja, G. Herranz
Proceedings Volume 11090, Spintronics XII, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Puffy Accretion Disks: Sub-Eddington, Optically Thick, and Stable
D. Lančová, D. Abarca, Wł Kluźniak, M. Wielgus, A. Sadowski et al.
Astrophysical Journal Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Description of unimolecular reaction rates of Lennard-Jones clusters
Klavs Hansen
Journal of Physics B: Atomic, Molecular and Optical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A new fast time of flight detector for single ion counting to high flux radioactive beams at ISOLDE
S. Warren, T. Giles, C. M. Pequeno, Annie Ringvall-Moberg
Review of Scientific Instruments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The mechanical behavior of polylactic acid (PLA) films: fabrication, experiments and modelling
S.M. Mirkhalaf, M. Fagerström
Mechanics of Time-Dependent Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Micromechanics of oriented semi-crystalline polymers: from structure to properties
J.A.W. van Dommelen, S.M. Mirkhalaf, J. Furmanski, L.E. Govaert
Bulletin of the American Physical Society, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 71 - 80 av 2081

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FsiteMap%3Dtrue%26sortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D8%26print%3Dtrue&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=8
Utskriftsdatum: 2020-07-16