Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn+ with Iodomethane
Mengzhou Yang, Haiming Wu, Benben Huang, Zhixun Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visualization of relativistic laser pulses in underdense plasma
M. B. Schwab, Evangelos Siminos, T. Heinemann, D. Ullmann, F. Karbstein et al.
Physical Review Accelerators and Beams, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unsupervised learning using topological data augmentation
Oleksandr Balabanov, Mats Granath
PHYSICAL REVIEW RESEARCH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure of Proton-Bound Methionine and Tryptophan Dimers in the Gas Phase Investigated with IRMPD Spectroscopy and Quantum Chemical Calculations.
Åke Andersson, Mathias Poline, Meena Kodambattil, Oleksii Rebrov, Estelle Loire et al.
The journal of physical chemistry. A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perspective: plasmon antennas for nanoscale chiral chemistry
Esteban Pedrueza-Villalmanzo, F. Pineider, Alexandre Dmitriev
Nanophotonics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Size and Refractive Index Determination of Subwavelength Particles and Air Bubbles by Holographic Nanoparticle Tracking Analysis
Daniel Midtvedt, F. Eklund, E. Olsen, B. Midtvedt, J. Swenson et al.
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Attosecond pulse shaping using a seeded free-electron laser
Praveen Kumar Maroju, Cesare Grazioli, Michele Di Fraia, Matteo Moioli, Dominik Ertel et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking attosecond electronic coherences using phase-manipulated extreme ultraviolet pulses
Andreas Wituschek, Lukas Bruder, Enrico Allaria, Ulrich Bangert, Marcel Binz et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Importance of fluid inertia for the orientation of spheroids settling in turbulent flow
M. Z. Sheikh, Kristian Gustavsson, D. Lopez, E. Leveque, Bernhard Mehlig et al.
Journal of Fluid Mechanics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 101

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand/​projektassistent 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Birkfeldt, Elin Personalhandläggare 031-786 9135 elin.birkfeldt@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare 031-786 9174 himanshu.fulara@physics.gu.se
Furlani, Maurizio Forskare maurizio.furlani@gu.se
Giske, Johanna Studievägledare 031-786 9143 johanna.giske@physics.gu.se
Goksör, Mattias Professor 031-786 9162 mattias.goksor@gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadottir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Henningson, Måns Professor, Prefekt 031-786 9163 mans.henningson@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Forskare 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Härdelin, Marlena Personalhandläggare 031-786 9135 marlena.hardelin@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Jonson, Mats Professor emeritus 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 101

Visar 1981 - 1990 av 2047

2003

Effect of concentration and grain size of alumina filler on the ionic conductivity enhancement of the (PEO)9LiCF3SO3:Al2O3 composite polymer electrolyte
M. A K L Dissanayake, P. A R D Jayathilaka, R. S P Bokalawala, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Journal of Power Sources, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Signalbehandling
Lars Bengtsson
Tabeller och Formler, Stockholm, Liber AB, Kapitel i bok 2003
Kapitel i bok

Elektriska mätsystem och mätmetoder
Lars Bengtsson
Lund, Studentlitteratur, Lärobok 2003
Lärobok

Determination of the triplet state lifetime of vibrationally excited C-60
Martin Hedén, Alexander Bulgakov, Kirsten Mehlig, Eleanor E B Campbell
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of small lanthanum-carbide ions from laser induced fragmentation of La@C-82
Andreas Lassesson, Andrei Gromov, Kirsten Mehlig, A. Taninaka, H. Shinohara et al.
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optical manipulation and spectroscopy of single cells and silver nanoparticles in solution
Kerstin Ramser
Göteborg, Chalmers University of Technology, Licentiatsavhandling 2003
Licentiatsavhandling

Förord till Kvantsprånget
Ann-Marie Pendrill
Kvantsprånget, Ergo Breddning, Lber, Kapitel i bok 2003
Kapitel i bok

The atomic nucleus
Ann-Marie Mårtensson-Pendrill, Martin G H Gustavsson
Handbook of Molecular Physics and Quantum Chemistry, Wiley, Kapitel i bok 2003
Kapitel i bok

Uptake of analogs of penetratin, Tat(48-60) and oligoarginine in live cells
Per Thorén, Daniel Persson, Petter Isakson, Mattias Goksör, Agneta Önfelt et al.
Biochemical and Biophysical Research Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1981 - 1990 av 2047

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FsiteMap%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D199%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue%26sortBy%3DlastName%2CfirstName&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&publicationPageNumber=199&selectedTab=3&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-03-28