Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

A Galactic centre gravitational-wave Messenger
Marek A Abramowicz, M. Bejger, É Gourgoulhon, O. Straub
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of interfacial magnetic ordering and field-cooling effect on perpendicular exchange bias and magnetoresistance in nanoporous IrMn/ Co/Pd films
W. B. Wu, J. Kasiuk, T. N. A. Nguyen, J. Przewoznik, J. Fedotova et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained coherent spin wave emission using frequency combs
Shreyas Muralidhar, Ahmad Awad, Ademir F. Alemán Hernández, Roman Khymyn, Mykola Dvornik et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-polaronic effects in electric shuttling in a single molecule transistor with magnetic leads
O. A. Ilinskaya, D. Radic, H. C. Park, I. V. Krive, Robert I. Shekhter et al.
Physica E-Low-Dimensional Systems & Nanostructures, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanoscale magnetophotonics
N. Maccaferri, I. Zubritskaya, I. Razdolski, I. A. Chioar, V. Belotelov et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn + with Iodomethane
M. Yang, H. Wu, B. Huang, Z. Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entanglement content of many-body states via concurrence, negativity and schmidt gap
S. Bose, A. Bayat, Henrik Johannesson, P. Sodano
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum thermodynamics at impurity quantum phase transitions
A. Bayat, G. De Chiara, T. J. G. Apollaro, S. Paganelli, Henrik Johannesson et al.
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model-independent inference of laser intensity
Tom Blackburn, E. Gerstmayr, S. P. D. Mangles, Mattias Marklund
Physical Review Accelerators and Beams, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Korczak, Zofia Maria Doktorand zofia.korczak@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Blackburn, Thomas Forskare tom.blackburn@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Khymyn, Roman Forskare roman.khymyn@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Ideböhn, Veronica Doktorand veronica.idebohn@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Jiang, Sheng Postdoktor sheng.jiang@physics.gu.se
Khalilian, Maryam Postdoktor maryam.khalilian@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Bhadoria, Shikha Postdoktor shikha.bhadoria@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Lindberg, Nina Administratör nina.lindberg@physics.gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Zupan, Sime Ekonom sime.zupan@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Faniayeu, Ihar Postdoktor ihar.faniayeu@physics.gu.se
Hammar, Karl Projektassistent karl.hammar@gu.se
Orekhov, Alexei Projektassistent alexei.orekhov@gu.se
Wallin Hybelius, Patrik Projektassistent patrik.wallin.hybelius@gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Behera, Nilamani Postdoktor nilamani.behera@physics.gu.se
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Östlund, Stellan Professor 031-786 9006 stellan.ostlund@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 111 - 120 av 2078

2019

Räkna med häst
Maria Sundin
Fysikaktuellt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

An Ion Beam Guidance Control Tool
Lars Bengtsson
Proceedings of the 5th International Conference on Sensors and Electronic Instrumentation Advances, International Frequency Sensor Association (IFSA) Publishing, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Plasmon-enhanced magneto-optical detection of single-molecule magnets
F. Pineider, Esteban Pedrueza-Villalmanzo, M. Serri, Addis Mekonnen Adamu, Evgeniya O. Smetanina et al.
Materials Horizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural Health Monitoring of RC structures using optic fiber strain measurements: a deep learning approach
Dimitrios Karypidis, Carlos Gil Berrocal, Rasmus Rempling, Mats Granath, Peter Simonsson
IABSE Congress New York City 2019, Vol. 114, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

DC spin generation by junctions with AC driven spin-orbit interaction
Mats Jonson, Robert I. Shekhter, O. Entin-Wohlman, A. Aharony, H. C. Park et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tuning exchange-dominated spin-waves using lateral current spread in nanocontact spin-torque nano-oscillators
Masoumeh Fazlali, S. A. H. Banuazizi, Martina Ahlberg, Mykola Dvornik, S. R. Sani et al.
Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum error correction for the toric code using deep reinforcement learning
Philip Andreasson, Joel Johansson, Simon Liljestrand, Mats Granath
Quantum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Laser-Particle Collider for Multi-GeV Photon Production
J. Magnusson, Arkady Gonoskov, Mattias Marklund, T. Z. Esirkepov, J. K. Koga et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colloidal particle aggregation in three dimensions
H. Habel, Aila Särkkä, Mats Rudemo, Charlotte Hamngren Blomqvist, E. Olsson et al.
Journal of Microscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The ILIAMS project - An RFQ ion beam cooler for selective laser photodetachment at VERA
M. Martschini, Dag Hanstorp, J. Lochner, C. Marek, A. Priller et al.
Nuclear Instruments & Methods in Physics Research Section B-Beam Interactions with Materials and Atoms, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 111 - 120 av 2078

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D12%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&publicationPageNumber=12&selectedTab=3&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2020-07-12