Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Nanoscale magnetophotonics
N. Maccaferri, I. Zubritskaya, I. Razdolski, I. A. Chioar, V. Belotelov et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn + with Iodomethane
M. Yang, H. Wu, B. Huang, Z. Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entanglement content of many-body states via concurrence, negativity and schmidt gap
S. Bose, A. Bayat, Henrik Johannesson, P. Sodano
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum thermodynamics at impurity quantum phase transitions
A. Bayat, G. De Chiara, T. J. G. Apollaro, S. Paganelli, Henrik Johannesson et al.
Springer Proceedings in Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model-independent inference of laser intensity
Tom Blackburn, E. Gerstmayr, S. P. D. Mangles, Mattias Marklund
Physical Review Accelerators and Beams, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DECAY DYNAMICS IN MOLECULAR BEAMS
Klavs Hansen
Mass Spectrometry Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double and Triple Ionisation of Isocyanic Acid
John H. D. Eland, Richard J. Squibb, A. Sterling, Måns Wallner, Andreas Hult Roos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation reaction in electron-beam interactions with high-intensity lasers
Tom Blackburn
Reviews of Modern Plasma Physics, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Question-to-Learn Science in Higher Education: A Quantitative Study
Lars Bengtsson
Higher Education Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transmission of low-energy Cl- ions through Al2O3 insulating nanocapillaries
S. Ha, W. M. Zhang, Y. M. Xie, P. F. Li, B. Jin et al.
Acta Physica Sinica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 104

Namn Titel Telefon E-post
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Universitetslektor, biträdande 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskningsing förste 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Hinterberger, Alexander Forskare alexander.hinterberger@physics.gu.se
Friemann Dmitriev, Alexander Professor alexd@physics.gu.se
Orekhov, Alexei Projektassistent alexei.orekhov@gu.se
Johansson, Andreas Doktorand 031-786 9142 andreas.johansson@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@physics.gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Faridi, Asim Forskare 031-786 9126 asim.faridi@physics.gu.se
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor emeritus 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Gomez Ruiz, Pablo Emiliano Doktorand emiliano.gomez@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Professor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Bachimanchi, Harshith Doktorand harshith.bachimanchi@physics.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Fulara, Himanshu Forskare 031-786 9174 himanshu.fulara@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Faniayeu, Ihar Postdoktor ihar.faniayeu@physics.gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, Adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 104

Visar 91 - 100 av 2073

2019

Magnetodynamics in orthogonal nanocontact spin-torque nano-oscillators based on magnetic tunnel junctions
S. Jiang, Martina Ahlberg, S. Chung, Afshin Houshang, R. Ferreira et al.
Applied Physics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alignment of Nonspherical Active Particles in Chaotic Flows
M. Borgnino, Kristian Gustavsson, F. De Lillo, G. Boffetta, M. Cencini et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiative cooling of size-selected gas phase clusters
Piero Ferrari, Ewald Janssens, Peter Lievens, Klavs Hansen
International reviews in physical chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Domain Wall Based Spin-Hall Nano-Oscillators
N. Sato, K. Schultheiss, L. Körber, N. Puwenberg, T. Mühl et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time-resolved imaging of magnetization dynamics in double nanocontact spin torque vortex oscillator devices
E. Burgos-Parra, P. S. Keatley, S. Sani, Phillip Durrenfeld, Johan Åkerman et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Heavy particles in a persistent random flow with traps
Jan Meibohm, Bernhard Mehlig
Physical Review E, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhanced target normal sheath acceleration using colliding laser pulses
J. Ferri, Evangelos Siminos, T. Fülöp
Communications Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-orbit torque–driven propagating spin waves
Himanshu Fulara, Mohammad Zahedinejad, Roman Khymyn, Ahmad Awad, Shreyas Muralidhar et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vibrational Autodetachment from Anionic Nitroalkane Chains - From Molecular Signatures to Thermionic Emission
Christopher Adams, Klavs Hansen, J. Mathias Weber
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subterahertz ferrimagnetic spin-transfer torque oscillator
I. Lisenkov, Roman Khymyn, Johan Åkerman, N. X. Sun, B. A. Ivanov
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 91 - 100 av 2073

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D10%26selectedTab%3D3%26sortBy%3Demail%26print%3Dtrue&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&publicationPageNumber=10&selectedTab=3&sortBy=email
Utskriftsdatum: 2020-07-05