Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 B, 412 96 Göteborg

Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Måns Henningson

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Enhanced skyrmion motion via strip domain wall
X. J. Xing, Johan Åkerman, Y. Zhou
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Out-of-equilibrium phase diagram of long-range superconductors
P. Uhrich, N. Defenu, Rouhollah Jafari, J. C. Halimeh
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Binary counter ion effects and dielectric behavior of iodide ion conducting gel-polymer electrolytes for high-efficiency quasi-solid-state solar cells
Tmwj Bandara, S. L. N. Senavirathna, H. M. N. Wickramasinghe, K. Vignarooban, L. A. De Silva et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Galactic centre gravitational-wave Messenger
Marek A Abramowicz, M. Bejger, É Gourgoulhon, O. Straub
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of interfacial magnetic ordering and field-cooling effect on perpendicular exchange bias and magnetoresistance in nanoporous IrMn/ Co/Pd films
W. B. Wu, J. Kasiuk, T. N. A. Nguyen, J. Przewoznik, J. Fedotova et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained coherent spin wave emission using frequency combs
Shreyas Muralidhar, Ahmad Awad, Ademir F. Alemán Hernández, Roman Khymyn, Mykola Dvornik et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spin-polaronic effects in electric shuttling in a single molecule transistor with magnetic leads
O. A. Ilinskaya, D. Radic, H. C. Park, I. V. Krive, Robert I. Shekhter et al.
Physica E-Low-Dimensional Systems & Nanostructures, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanoscale magnetophotonics
N. Maccaferri, I. Zubritskaya, I. Razdolski, I. A. Chioar, V. Belotelov et al.
Journal of Applied Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Iodization Threshold in Size-Dependent Reactions of Lead Clusters Pbn + with Iodomethane
M. Yang, H. Wu, B. Huang, Z. Luo, Klavs Hansen
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindahl, Niklas Forskare niklas.lindahl@physics.gu.se
Lindberg, Nina Administratör nina.lindberg@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Lu, Di Forskningsingenjör 1.e 031-786 9140 di.lu@physics.gu.se
Lysenko, Oleg Forskare 031-786 9129 oleg.lysenko@physics.gu.se
Maclot, Sylvain Forskare sylvain.maclot@physics.gu.se
Magazzù, Alessandro Forskare 031-786 9156 alessandro.magazzu@physics.gu.se
Marklund, Mattias Professor 031-786 9127 mattias.marklund@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Forskare 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Midtvedt, Benjamin Doktorand benjamin.midtvedt@physics.gu.se
Midtvedt, Daniel Universitetslektor, biträdande daniel.midtvedt@physics.gu.se
Mirkhalaf, Mohsen Universitetslektor, biträdande mohsen.mirkhalaf@physics.gu.se
Mishra, Yogeshwar Nath Postdoktor yogeshwar.mishra@physics.gu.se
Mousavi, Sayed Navid Doktorand navid.mousavi@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Natali, Laura Doktorand laura.natali@physics.gu.se
Nedrygailov, Ievgen Forskare ievgen.nedrygailov@gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Orekhov, Alexei Projektassistent alexei.orekhov@gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Pendrill, Ann-Marie Professor Emeritus 031-786 9018 ann-marie.pendrill@physics.gu.se
Pérez García, Laura Doktorand laura.perez.garcia@physics.gu.se
Ringstedt, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.ringstedt@physics.gu.se
Ringvall-Moberg, Annie Doktorand annie.ringwall-moberg@physics.gu.se
Rostedt, Mats Forskningsingenjör 1.e 031-786 9138 mats.rostedt@physics.gu.se
Rosén, Arne Professor emeritus 031-786 9167 arne.rosen@physics.gu.se
Ruberto, Carlo Universitetslektor 031-786 9160 carlo.ruberto@physics.gu.se
Rådbo, Marie Professor Emeritus marie.radbo@physics.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Selin, Martin Doktorand martin.selin@physics.gu.se
Shekhter, Robert Professor Emeritus 031-786 9158 robert.shekhter@physics.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Squibb, Richard Forskningsing förste 031-786 9131 richard.squibb@physics.gu.se
Starnberg, Hans Professor 031-786 9173 hans.starnberg@physics.gu.se
Sundberg, Julia Doktorand 031-786 9142 julia.sundberg@physics.gu.se
Sundin, Maria Universitetslektor 031-786 9172 maria.sundin@physics.gu.se
Svensson, Carolina Kommunikatör 031-786 9132 carolina.svensson@physics.gu.se
Tello Marmolejo, Javier Doktorand javier.marmolejo@physics.gu.se
Tensfeldt, Bea Administratör 031-786 9133 bea.tensfeldt@physics.gu.se
Volpe, Giovanni Professor 031-786 9137 giovanni.volpe@physics.gu.se
Wallin Hybelius, Patrik Projektassistent patrik.wallin.hybelius@gu.se
Wallner, Måns Doktorand mans.wallner@physics.gu.se
Welander, Jakob Doktorand 031-786 9142 jakob.welander@physics.gu.se
Wiman, Jan-Åke Instrumentmakare 031-786 9124 jan-ake.wiman@physics.gu.se
Wise, Desiree Administrativ chef, inst 031-786 9134 desiree.wise@physics.gu.se
Wårdh, Jonatan Doktorand 031-786 9153 jonatan.wardh@physics.gu.se
Yatsyna, Vasyl Forskare vasyl.yatsyna@physics.gu.se

Visar 51 - 100 av 105

Visar 61 - 70 av 2078

2019

Light-controlled assembly of active colloidal molecules
Falko Schmidt, B. Liebchen, H. Lowen, Giovanni Volpe
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Short fiber composites: Computational homogenization vs orientation averaging
S.M. Mirkhalaf, E.H. Eggels, A.T. Anantharanga, F. Larsson, M. Fagerström
22nd International Conference on Composite Materials. 11-16 August 2019, Melbourne, Australia, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Micromechanics-based modelling of elastic and elastoplastic behaviour of short fibre composites
S.M. Mirkhalaf, E.H. Eggels, T.J.H. van Beurden, A.T. Anantharanga, F. Larsson et al.
Digimat Users’ conference. October 1-3, 2019, Bordeaux, France, Digimat Users' conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A finite-strain elasto-vicoplastic model for rubber toughened glassy polymers: Formulation and Validation
B.P. Ferreira, S.M. Mirkhalaf, F.M.A. Pires
Computational Methods in Multi-scale, Multi-uncertainty and Multi-physics Problems (CM4P). Porto,15-17 July 2019 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Continuum and Multiscale Modeling of Rubber Toughened Glassy Polymers at Finite Strains
B.P. Ferreira, S.M. Mirkhalaf, F.M.A. Pires
15th US National Congress on Computational Mechanics (USNCCM15). July 28 - August 1, 2019. Austin, Texas, USA, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Negative Ion Instrumentation for the Detection of the Electron Affinity of Astatine
Lars Bengtsson
Sensors & Transducers Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Realising single-shot measurements of quantum radiation reaction in high-intensity lasers
C. D. Baird, C. D. Murphy, Tom Blackburn, A. Ilderton, S. P.D. Mangles et al.
New Journal of Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Conformational Preferences of Isolated Glycylglycine (Gly-Gly) Investigated with IRMPD-VUV Action Spectroscopy and Advanced Computational Approaches
Vasyl Yatsyna, Ranim Mallat, Tim Gorn, Michael Schmitt, Raimund Feifel et al.
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Employing machine learning for theory validation and identification of experimental conditions in laser-plasma physics
Arkady Gonoskov, E. Wallin, A. Polovinkin, I. Meyerov
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Take-Home Exams in Higher Education: A systematic Review
Lars Bengtsson
Education Sciences, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Visar 61 - 70 av 2078

Sidansvarig: Måns Henningson|Sidan uppdaterades: 2017-07-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.physics.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fwww.physics.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpageNumber%3D2%26selectedTab%3D2%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26publicationPageNumber%3D7%26print%3Dtrue&recipientName=M%E5ns+Henningson&encodedEmail=bWFucy5oZW5uaW5nc29uQHBoeXNpY3MuZ3Uuc2U&pageNumber=2&selectedTab=2&sortBy=lastName,firstName&publicationPageNumber=7
Utskriftsdatum: 2020-07-15