Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för fysik

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för fysik
41296 Göteborg
Leveransadress: Kemivägen 9
Besöksadress: Origovägen 6 b, 41296 Göteborg

Fax: --
Epost: physics@physics.gu.se

Prefekt: Mattias Goksör

Om enheten

På Institutionen för fysik på Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet bedrivs forskning inom ett flertal områden, så som astronomi och astrofysik, atom- och molekylfysik, biofysik, komplexa system, kondenserade materiens fysik och nanomaterial.

Undervisningen på institutionen inkluderar Fysikprogrammet, lärarprogram och det tvååriga utbildningsprogrammet Datorstödd fysikalisk mätteknik. Vi har även en omfattande verksamhet med populärvetenskapliga kurser som vänder sig till allmänheten.

Forskningen och undervisningen vid institutionen sker i nära samarbete med institutionerna för fysik vid Chalmers tekniska högskola. Tillsammans med dem samt Rymd- och geovetenskap och Mikroteknologi och nanovetenskap utgör vi Fysikcentrum Göteborg.

Institutionen leds av en prefekt som till sin hjälp har ett institutionsråd. Institutionsrådet består av representanter från lärarkollegiet, teknisk/administrativ personal, studenter och en extern ledamot.

Senaste publikationer

Magnetic properties of epitaxial CoCr films with depth-dependent exchange-coupling profiles
L. Fallarino, B. J. Kirby, M. Pancaldi, P. Riego, A. L. Balk et al.
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flow Navigation by Smart Microswimmers via Reinforcement Learning
S. Colabrese, Kristian Gustavsson, A. Celani, L. Biferale
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coupled atomic wires in a synthetic magnetic field
Jan Carl Budich, A. Elben, M. Lacki, A. Sterdyniak, M. A. Baranov et al.
Physical Review A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropy constant and exchange coupling strength of perpendicularly magnetized CoFeB/Pd multilayers and exchange springs
A. F. Franco, C. Gonzalez-Fuentes, Johan Åkerman, C. Garcia
Physical Review B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Valence double ionization electron spectra of CH3F, CH3Cl and CH3I
Andreas Hult Roos, John H. D. Eland, Dimitris Koulentianos, Richard J. Squibb, Leif Karlsson et al.
Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Single-Chip Implementation of Level-Crossing ADC for ECG sampling
Lars Bengtsson
Journal of Electrical & Electronic Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optimization of core–valence states of molecules
R. R. Valiev, John H. D. Eland, Raimund Feifel, H. Ågren
Molecular Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Om bemannade rymdfärder
Maria Sundin
Metro, Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Ferromagnetic and Spin-Wave Resonance on Heavy-Metal-Doped Permalloy Films: Temperature Effects
Y. L. Yin, Martina Ahlberg, Philipp Dürrenfeld, Y. Zhai, Randy K. Dumas et al.
Ieee Magnetics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 77

Namn Titel Telefon E-post
Abramowicz, Marek Professor emeritus marek.abramowicz@physics.gu.se
Adiels, Caroline Forskare 031-786 9123 caroline.adiels@physics.gu.se
Ahlberg, Martina Forskare 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Albinsson, Ingvar Universitetslektor, Proprefekt 031-786 9121 ingvar.albinsson@physics.gu.se
Andersson, Jonas Doktorand 031-786 9177 jonas.andersson@physics.gu.se
Andersson, Stig Professor emeritus 031-786 9175
Argun, Aykut Doktorand 031-786 9157 aykut.argun@physics.gu.se
Awad, Ahmad Forskare 031-786 9149 ahmad.awad@physics.gu.se
Balabanov, Oleksandr Doktorand 031-786 9153 oleksandr.balabanov@physics.gu.se
Bengtsson, Lars Universitetslektor, Elektrisk Mätteknik, inbyggda system och inbyggda mätsystem 031-786 9128 lars.bengtsson@physics.gu.se
Budich, Jan Carl Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 jan.budich@physics.gu.se
Chang, Kelken Postdoktor 031-786 9151 kelken.chang@physics.gu.se
Chen, Hongqi Forskare 031-786 9145 hongqi.chen@physics.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@physics.gu.se
Dmitriev, Alexander Universitetslektor alexd@physics.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@physics.gu.se
Edlund, Erik Postdoktor erik.edlund@physics.gu.se
Eland, John Professor, gäst john.eland@gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@physics.gu.se
Fazlali, Masoumeh Doktorand 031-786 9146 masoumeh.fazlali@physics.gu.se
Feifel, Raimund Professor 031-786 9159 raimund.feifel@physics.gu.se
Fries, Johan Doktorand 031-786 9122 johan.fries@physics.gu.se
Goksör, Mattias Universitetslektor, Prefekt 031-786 9125 mattias.goksor@physics.gu.se
Granath, Mats Universitetslektor 031-786 9026 mats.granath@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Forskarassistent 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Haidar, Mohammad Forskare 031-786 9145 mohammad.haidar@physics.gu.se
Hansen, Klavs Universitetslektor, Experimentell atom, molekyl och optisk fysik klavs.hansen@physics.gu.se
Hanstorp, Dag Professor 031-786 9141 dag.hanstorp@physics.gu.se
Helgadóttir, Saga Doktorand 031-786 9157 saga.helgadottir@physics.gu.se
Hellsing, Bo Professor 031-786 9176 bo.hellsing@physics.gu.se
Hernandez, Felipe Ademir Aleman Doktorand 031-786 9140 ademir.aleman@physics.gu.se
Houshang, Afshin Doktorand 031-786 9146 afshin.houshang@physics.gu.se
Hult Roos, Andreas Doktorand 031-786 9177 andreas.hult.roos@physics.gu.se
Johannesson, Henrik Professor, Teoretisk fysik, särskilt kondenserade materiens teori, statistisk fysik 031-786 9164 henrik.johannesson@physics.gu.se
Jonson, Mats Seniorprofessor 031-786 9158 mats.jonson@physics.gu.se
Komitov, Lachezar Professor emeritus 031-786 9130 lachezar.komitov@physics.gu.se
Koulentianos, Dimitris Doktorand 031-786 9023 dimitris.koulentianos@physics.gu.se
Larsson, Pernilla Administratör pernilla.larsson@physics.gu.se
Linander, Hampus Systemutvecklare hampus.linander@physics.gu.se
Lindgren, Ingvar Professor emeritus, Atomfysik. Kvantelektrondynamik. Mångpartikelteori 031-786 9144 ingvar.lindgren@physics.gu.se
Lindqvist, Karin Ekonomihandläggare 031-786 9178 karin.lindqvist@physics.gu.se
Lundqvist, Majken Studievägledare 031-786 9143 majken.lundqvist@physics.gu.se
Magazzu, Alessandro Postdoktor alessandro.magazzu@physics.gu.se
Mehlig, Bernhard Professor 031-786 9170 bernhard.mehlig@physics.gu.se
Meibohm, Jan Nicolas Doktorand 031-786 9122 jan.meibohm@physics.gu.se
Mojica Benavides, Martin Doktorand 031-786 9126 martin.mojica@physics.gu.se
Muralidhar, Shreyas Doktorand 031-786 9149 shreyas.muralidhar@physics.gu.se
Nilsson, Victoria Studieadministratör 031-786 9154 victoria.nilsson@physics.gu.se
Pastori, Lorenzo Doktorand 031-786 9153 lorenzo.pastori@physics.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Postdoktor 031-786 9139 esteban.pedrueza@physics.gu.se

Visar 1 - 50 av 77

Visar 41 - 50 av 1673

2016

Numerical Simulation and Experimental Scheme for Monitoring Hoof Wall Structure and Health in Sport Horses
Karl Hanstorp, B.M. Mihiretie, Magnus Karlsteen, Arne Rosén, Maria Sundin et al.
Proceedings of the 4th International Congress on Sport Sciences Research and Technology Support, 2016, Porto, Portugal, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Angular velocity of a spheroid log rolling in a simple shear at small Reynolds number
Jan Meibohm, F. Candelier, T. Rosen, Jonas Einarsson, Fredrik Lundell et al.
Physical Review Fluids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spectroscopy and optical imaging of coalescing droplets
M. Ivanov, M. Viderstrom, Kelken Chang, C. R. Contreras, Bernhard Mehlig et al.
SPIE Proceedings, Volume 9922, Optical Manipulation of Matter in Vaccum or Through Gaseous Media. , SPIE, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Strong electron-phonon coupling in the sigma band of graphene
Federico Mazzola, Thomas Frederiksen, Thiagarajan Balasubramanian, Philip Hofmann, Bo Hellsing et al.
arXiv, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Effect of the alkaline cation size on the conductivity in gel polymer electrolytes and their influence on photo electrochemical solar cells
T. M W J Bandara, H. D N S Fernando, Maurizio Furlani, Ingvar Albinsson, M. A K L Dissanayake et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dissociation of multiply charged ICN by Coulomb explosion
John H. D. Eland, Raj Singh, J. D. Pickering, Craig S. Slater, Andreas Hult Roos et al.
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Integrating surface nanotextures into thin crystalline-Si solar cells: The case of a 1-μm-thin nanoimprinted heterojunction cell
Valérie Depauw, Inès Massiot, Wanghua Chen, Christos Trompoukis, Twan Bearda et al.
Photovoltaic Specialists Conference (PVSC), 2016 IEEE 43rd, IEEE, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Electronic structure of (In, Mn) As quantum dots buried in GaAs investigated by soft-x-ray ARPES
A. D. Bouravleuv, L. L. Lev, C. Piamonteze, X. Wang, T. Schmitt et al.
Nanotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Non-Boltzmann stationary distributions and nonequilibrium relations in active baths
Aykut Argun, Ali Reza Moradi, Erça Pinçe, Gokhan Baris Bagci, Alberto Imparato et al.
Physical Review E - Statistical, Nonlinear, and Soft Matter Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Active particles in complex and crowded environments
Clemens Bechinger, Hartmut Löwen, Roberto Di Leonardo, Charles Reichhardt, Giorgio Volpe et al.
Reviews of Modern Physics, Forskningsöversiktsartikel 2016
Forskningsöversiktsartikel

Visar 41 - 50 av 1673

Sidansvarig: Mattias Goksör|Sidan uppdaterades: 2014-08-26

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?